סרטן גרורתי של המעי הגס

יעילות קו טיפול ראשון עם צטוקסימאב או בוואציזומאב

מחקר ATOM השווה בין קו טיפול ראשון עבור מטופלים עם סרטן גרורתי של המעי הגס, עם גרורות בלתי נתיחות בכבד וללא מוטציות בגן RAS, אשר כלל כימותרפיית mFOLFOX6 יחד עם צטוקסימאב (ארביטוקס) או בוואציזומאב (אווסטין). נמצא כי צטוקסימאב הביא להארכת ההישרדות ללא התקדמות בהשוואה לבוואציזומאב, אשר מנגד הביא לשיעורים גבוהים יותר של ניתוחי כריתת הגרורות

גידול סרטני (אילוסטרציה)
גידול סרטני (אילוסטרציה)

קיים ויכוח מתמשך לגבי מי משני סוגי התכשירים, נוגדן ל-VEGF או נוגדן ל- EGFR, יעיל יותר במסגרת קו טיפול ראשון עבור מטופלים עם סרטן גרורתי של המעי הגס (metastatic colorectal cancer - mCRC) ללא מוטציה בגן RAS או באקסון 2 של הגן KRAS. מחקר ATOM הינו מחקר רב-מרכזי עם הקצאה אקראית שהשווה בין mFOLFOX6 (גרסה של FOLFOX,י5-פלואורואורציל [5-fluorouracil], לוקובורין [Leucovorin] ואוקסליפלטין [Oxaliplatin - Oxaltin]) בשילוב עם בוואציזומאב (Bevacizumab – Avastin), נוגדן ל-VEGF, לבין mFOLFOX6 בשילוב עם צטוקסימאב (Cetuximab - Erbitux), נוגדן ל-EGFR, בקרב מטופלים עם גרורות המוגבלות לכבד בלבד אשר אינם מעומדים לניתוח כריתה.

מטופלים עם mCRC שלא נחשפו לטיפול קודם גויסו למחקר במידה והיו להם עד חמישה נגעים גרורתיים בכבד בלבד ו/או היו עם גרורות המוגבלות לכבד בקוטר מרבי של 5 ס"מ. גויסו מטופלים ללא מוטציות באקסון 2 של הגן KRAS, אך לאחר ינואר 2015 הגיוס הוגבל למטופלים ללא מוטציות בגן RAS. התוצא העיקרי היה הישרדות ללא התקדמות (progression-free survival - PFS), שהוגדרה כמשך הזמן מההקצאה לטיפול עד להתקדמות המחלה, הישנות לאחר כריתה כירורגית או מוות מכל סיבה שהיא (סקירה מרכזית). תוצאי מפתח משניים כללו את שיעור התגובה הכללית (overall response rate - ORR), שיעור כריתת הכבד וההישרדות הכללית (overall survival - OS).

122 מטופלים גויסו בין מאי 2013 לאפריל 2016. מבין 116 מטופלים מתאימים (59 בזרוע הצטוקסימאב ו-57 בזרוע הבוואציזומאב), חציון הגיל עמד על 65 ו- 64 בזרועות הצטוקסימאב והבוואציזומאב; 86% ו-89% היו עם סטטוס תפקודי 0 לפי קבוצת הקואופרטיב האונקולוגי המזרחי (Eastern Cooperative Oncology Group- ECOG);י98% ו- 95% היו ללא מוטציות בגן RAS; ו-76% ו- 84% היו עם גידולים שמקורם בצד שמאל, בהתאמה. עם מעקב שנמשך בחציון 24.3 חודשים, חציון PSF היה 15.0 חודשים בזרוע הצטוקסימאב ו- 11.6 חודשים בזרוע הבוואציזומאב (יחס סיכון [hazard ratio – HR]:י0.803, 95% רווח בר סמך: 0.513-1.256), בעוד ש-ORR היה 86% בזרוע הצטוקסימאב ו-68% בזרוע הבוואציזומאב (הבדל: 18%, 95% רווח בר סמך: 3%-33%). שיעור כריתת הכבד עמד על 49% בזרוע הצטוקסימאב ו-56% בזרוע הבוואציזומאב (הבדל: 7%-, 95% רווח בר סמך: 25%- עד 11%) ושיעור הכריתה המלאה (0R) עמד על 37% בזרוע הצטוקסימאב ו- 44% בזרוע הבוואציזומאב (הבדל: 7%-, 95% רווח בר סמך: 24%- עד 11%).

בקרב מטופלים שהוגדרו כלא מתאימים מראש לניתוח כריתת גרורות המוגבלות לכבד, שתי התרופות, צטוקסימאב (ארביטוקס) ובוואציזומאב (אווסטין), הראו יעילות דומה. תוצאי OS יפורסמו בהמשך.

מקור:

A randomized phase II study of mFOLFOX6 plus bevacizumab versus mFOLFOX6 plus cetuximab for previously untreated, liver-limited metastatic colorectal cancer that is unsuitable for resection (ATOM trial).
Presented Saturday, January 20, 2018
Authors: Hiroyuki Uetake, Yasunori Emi, Takeharu Yamanaka, Kei Muro, Eiji Oki, Takao Takahashi, Takeshi Nagasaka, Etsuro Hatano, Hitoshi Ojima, Dai Manaka, Tetsuya Kusumoto, Yu Katayose, Toshiyoshi Fujiwara, Kazuhiro Yoshida, Michiaki Unno, Ichinosuke Hyodo, Naohiro Tomita, Kenichi Sugihara, Yoshihiko Maehara; Tokyo Medical and Dental University, Tokyo, Japan; Saiseikai Fukuoka General Hospital, Fukuoka,...

נושאים קשורים:  סרטן גרורתי של המעי הגס,  mCRC,  mFOLFOX6,  צטוקסימאב,  ארביטוקס,  בוואציזומאב,  אווסטין,  KRAS,  RAS,  מחקר ATOM,  הישרדות ללא התקדמות,  שיעור התגובה הכללית,  הישרדות כללית,  גרורות בכבד,  כריתת גרורות בכבד,  מחקרים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות