סרטן הפה 28.02.2018

יעילות מתן טטרציקלין לאחר ניתוח בעקבות סרטן הפה

המחקר בדק את היעילות של מתן טופיקלי של האנטיביוטיקה טטרציקלין (tetracycline) למניעת זיהום לאחר ניתוח מג'ורי בעקבות סרטן הפה

במחקר אקראי, רב-מרכזי ומבוקר שנערך ביפן, ביקשו החוקרים לבדוק את היעילות של מתן טופיקלי של האנטיביוטיקה טטרציקלין (tetracycline) למניעת זיהום במקום הניתוח לאחר ניתוח מג'ורי בעקבות סרטן הפה.

במחקר השתתפו 117 מטופלים שעברו כריתה בעקבות סרטן הפה בשילוב עם חיתוך בצוואר, שחזור רקמה ופיום קנה (טרכאוסטומיה). המטופלים חולקו באופן אקראי לקבוצת התערבות (n = 56) וקבוצת ביקורת (n = 61), כאשר קבוצת ההתערבות קיבלה טטרציקלין במתן טופיקלי על החלק העליון של הלשון (dorsum of the tongue) כל 6 שעות במשך 48 שעות לאחר הניתוח.

על פי התוצאות שדווחו, זיהום במקום הניתוח התרחש אצל 11 מטופלים (19.6%) בקבוצת ההתערבות לעומת 22 מטופלים (36.1%) בקבוצת הביקורת. ניתוח רב-משתנים הראה שמשך ניתוח ארוך יותר ואי-קבלת טטרציקלין במתן טופיקלי היוו גורמי סיכון בלתי-תלויים להתפתחות של זיהום במקום הניתוח.

לסיכום, מתן טופיקלי של טטרציקלין במקום הניתוח במשך 48 שעות לאחר הניתוח מהווה דרך יעילה למניעת זיהומים אצל מטופלים שעוברים ניתוח כריתה בעקבות סרטן הפה.

מקור:

Funahara M, Yanamoto S, Ueda M, et al. Prevention of surgical site infection after oral cancer surgery by topical tetracycline: Results of a multicenter randomized control trial. Medicine (Baltimore). 2017;96(48):e8891.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29310375

נושאים קשורים:  סרטן הפה,  זיהומים,  אנטיביוטיקה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות