פרופיל מולקולרי

פרופיל אימונולוגי של גידולים גרורתיים של המעי הגס

לפי סוגי הלימפוציטים שהסתננו לגידולי סרטן גרורתי של המעי הגס (mCRC), ניתן לנבא תגובה או העדר תגובה לחוסמי 1-PD/1L-PD

גידול סרטני (אילוסטרציה)
גידול סרטני (אילוסטרציה)

סרטן גרורתי של המעי הגס (metastatic colorectal cancer - mCRC) עם דרגה גבוהה של אי-יציבות גנומית (Microsatellite instability-high – MSI-H) ופולימראז אפסילון (polymerase ε - POLE) מייצג פנוטיפים של גידול עם היפר-מוטציות ואולטרא-מוטציות, בהתאמה, שעשויים לנבא יתרון לטיפול בחוסמי נקודות הבקרה 1L-PD/1-PD.

נוצר פרופיל אימונולוגי בעזרת אימונוהיסטוכימיה פלואורסצנטית מולטי-ספקטרלית עם פאנל צביעה של סמנים רבים על דגימות מגידולים שטרם טופלו ונקצרו מעוקבת מטופלים עם mCRC ו-H-MSI או mCRC ו-POLE שטופלו בחוסם 1-PD במרכז יחיד, על מנת לזהות גורמים מנבאים אפשריים לתגובה לחוסמי נקודות בקרה חיסוניות (מחלה יציבה או התקדמות המחלה כתגובה הטובה ביותר).

מאפריל 2013 ועד ינואר 2017, 237 מטופלים עם mCRC וגידולים שאופיינו מולקולרית נסקרו. חמישה מטופלים עם mCRC ו-H-MSI ושלושה מטופלים עם mCRC ומוטציה ב- POLE טופלו בחוסמי נקודות בקרה. הפרופיל האימונולוגי חשף שיעור גדול יותר של לימפוציטים מסוג +8CD שהסתננו לגידול (tumor-infiltrating lymphocytes - TILs) במיקרו-סביבה של הגידולים של המטופלים שהגיבו (תגובה מלאה או תגובה חלקית כתגובה הטובה יותר) בהשוואה למטופלים שלא הגיבו לטיפול בחוסם נקודות בקרה (מחלה יציבה או התקדמות המחלה כתגובה הטובה ביותר). מטופלים שהגיבו היו עם דחיסות גבוהה יותר באופן מובהק של TILs מסוג +8CD שביטאו 1-PD בהשוואה למטופלים שלא הגיבו (p=0.007). לא היו הבדלים מובהקים בביטוי 1L-PDי(p=0.73), דחיסות תאי Tי(p=0.39) ודחיסות תאי T מסוג +4CD שביטאו +3FOXPי(p=0.68), אך אחוז תאי T מסוג +4CD שביטאו +Tbet (פנוטיפ 1Th) היה גם גבוה יותר באופן מובהק בקרב מגיבים בהשוואה למטופלים שלא הגיבו (p=0.0007).

דחיסות גבוהה יותר של TILs מסוג +8CD, מסוג +8CD שמבטאים 1-PD ותאי מערכת החיסונים המסתננים לגידול עם פנוטיפ Th1 במיקרו-סביבה של הגידול עשויים לנבא תגובה לחוסמי נקודות בקרה חיסוניות בסרטן גרורתי של המעי הגס והחלחולת עם H-MSI ומוטציות ב- POLE.

מקור: 

Immune profiling of microsatellite instability-high and polymerase ε (POLE)-mutated metastatic colorectal tumors identifies predictors of response to anti-PD-1 therapy
Authors: Chongkai Wang, Jun Gong, Travis Y. Tu, Peter P. Lee, Marwan Fakih

נושאים קשורים:  סרטן גרורתי של המעי הגס,  mCRC,  פרופיל מולקולרי,  אי-יציבות גנומית,  H-MSI,  פולימראז ε,  חוסמי נקודות בקרה חיסוניות,  1-PD,  1L-PD,  תאי T מסוג +8CD,  לימפוציטים שהסתננו לגידול,  TILs,  תאי T מסוג +4CD,  פנוטיפ Th1,  מחקרים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות