טיפול פליאטיבי 05.03.2018

קנאביס רפואי הוא טיפול פליאטיבי יעיל ובטוח בחולי סרטן

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה: "מצאנו במחקר זה שיותר מ-90% מהמטופלים שהחלו בטיפול בקנאביס רפואי דיווחו כי מצבם הכללי השתפר וראינו ירידה מובהקת ברמת הכאב"

סרטן הוא גורם מוות עיקרי ובעיה בריאותית מרכזית. טיפול פליאטיבי הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול בחולה הסרטן וניתן במטרה להקל ולמנוע סימפטומים שונים כמו כאב ובחילות. בשנת 2007, החל משרד הבריאות הישראלי להנפיק רשיונות לקנאביס רפואי לצורך התמודדות עם סימפטומים הנלווים לסרטן.

המחקר התצפיתי שביצעו חוקרים מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, בשיתוף עם חברת "תיקון עולם" והתפרסם בימים אלה בכתב העת הרפואי "European Journal of Internal Medicine", נועד לאפיין את חולי הסרטן המקבלים טיפול בקנאביס רפואי ולתאר את הבטיחות והיעילות של טיפול זה.

המחקר, עקב אחרי 2,970 מטופלים בני 16.3 עד גיל 59.5 מתחילת 2015 ועד לשנת 2017. כחצי שנה לאחר הטיפול, כ-18.8% מהמשתתפים במחקר הפסיקו את הטיפול בקנאביס רפואי ו-24.9% נפטרו במהלכו.

במחקר נמצא כי המטופלים שנותרו במחקר דיווחו לאחר חצי שנת טיפול על שיפור במצבם וברמת הכאב שהם חשים מרמה חציונית של 8 לרמה חציונית של 4 בסולם המדרג את מידת הכאב מאפס עד עשר.

לפני הטיפול דיווחו המשתתפים על איכות חיים רעה או רעה מאוד. הסימפטומים העיקריים שמהם סבלו  היו: בעיות שינה (78.4%), כאב (77.7%, חציון עוצמת כאב 10/8), חולשה (72.7%), בחילות (64.6%) וחוסר תיאבון (48.9%).

מתוך 1,211 המטופלים שנותרו במחקר, 95.9% דיווחו על שיפור במצבם. 45 חולים (3.7%) דיווחו שאין שינוי וארבעה מטופלים (0.3%) דיווחו על הידרדרות במצבם הרפואי. 46% מהמטופלים דיווחו כי הם הפחיתו או הפסיקו לחלוטין שימוש בתרופות אופיאטיות לשיכוך כאבים.

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה: "55.2% מהמטופלים שהחלו בטיפול בקנאביס רפואי המשיכו איתו אחרי חצי שנה. מצאנו שמטופלים בקנאביס הרפואי מדווחים כי הטיפול היטיב לא רק עם מידת הכאב שהם חשים, אלא גם עם תופעות מזיקות אחרות וכי המטופלים מפחיתים נטילת תרופות אופיאטיות בעלות תופעות לוואי קשות מאוד".

ליהי בר לב שליידר, דוקטורנטית במרכז למחקרים קליניים בסורוקה ומנהלת המחקרים של "תיקון עולם", שערכה את המחקר, מציינת: "המחקר מבוסס על שאלונים שממלאים המטופלים בקנאביס רפואי בתחילת הטיפול וחצי שנה לאחר מכן. מדובר במטופלים שנוטלים בדרך כלל הרבה תרופות וסובלים מתחלואה מגוונת, ושהשיפור מבחינת רמת הכאב, איכות החיים וצריכת תרופות הוא מאוד דרמטי".

נושאים קשורים:  טיפול פליאטיבי,  קנאביס רפואי,  טיפול בכאב,  מחקרים,  אויפיואיטים,  חולי סרטן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות