תיאור מקרה 14.03.2018

תיאור מקרה: דלקת מוח לימבית פאראנאופלסטית על רקע טיפול משולב בסרטן המעי הגס

בעוד שמספר דיווחים שפורסמו בעשורים האחרונים הראו כי ההיארעות של PLE - Paraneoplastic limbic encephalitis - משתנה בסוגי סרטן שונים, מקרים ספורים בלבד נקשרו לסרטן המעי הגס

מטופל בן 54 עם סרטן המעי הגס וגרורות בכבד ובעצמות החל טיפול עם כימותרפיית FOLFOXIRI ובוואציזומאב (אווסטין) ובמחזור הטיפול השלישי חלה הידרדרות קוגניטיבית והכרתית, שאובחנה לבסוף כדלקת מוח לימבית פאראנאופלסטית וטופלה בהצלחה בדיכוי חיסוני חריף.

דלקת מוח לימבית פאראנאופלסטית (Paraneoplastic limbic encephalitis - PLE) הינה אחד הגורמים השכיחים לתסמונת פאראנאופלסטית נוירולוגית והפתוגנזה של הפרעה זו אינה ברורה. בעוד שמספר דיווחים שפורסמו בעשורים האחרונים הראו כי ההיארעות של PLE משתנה בסוגי סרטן שונים, מקרים ספורים בלבד נקשרו לסרטן המעי הגס.

בפברואר 2017, גבר בן 54 עם היסטוריה של סרטן המעי הגס אשר עבר כריתה רדיקלית, החל טיפול כימותרפי קו-ראשון עם FOLFOXIRI (5-פלואורואורציל [5-fluorouracil], לוקובורין [Leucovorin], אוקסליפלטין [Oxaliplatin - Oxaltin] ואירינוטקאן [Irinotecan]) יחד עם בוואציזומאב (Bevacizumab – Avastin), לאחר אבחון רדיולוגי של מספר גרורות בכבד ובעצמות. במהלך מחזור הטיפול השלישי, המטופל פיתח אי שקט פסיכומוטורי והזיות ולאחר מכן חלה הידרדרות במידת ההכרה ופגיעה חמורה בתפקוד הקוגניטיבי.

סריקת MRI הראתה איתות בצפיפות גבוהה (hyperintense) באזורי ההיפוקמפוס, האינסולה ופיתול החגורה (cingulate gyrus) בהדמיות FLAIR (fluid attenuated inversion recovery), דימות שקול דיפוזיה (diffusion weighted imaging - DWI) ושקלול 2T, אשר מעידים על דלקת מוח לימבית. גורמים אפשריים אחרים – גרורות במוח, רעילות מתרופות כימותרפיות וזיהומים – נשללו.

ניתן טיפול אמפירי לדיכוי מערכת החיסון עם מינונים גבוהים של אימונוגלובולינים וקורטיקוסטרואידים. הטיפול הכימותרפי נמשך כרגיל. חל שיפור איטי והדרגתי במצבו הנוירולוגי של המטופל, למרות שנותרו סימנים רדיולוגיים של דלקת מוח לימבית.

מקרה זה מדגיש את התהליך המורכב של אבחון PLE והעדר טיפול סטנדרטי. קושי נוסף הינו העדר קשר בין PLE להתקדמות הגידול או נטל הגידול וההשפעה של PLE על הטיפול בממאירות הקיימת גם אינה ברורה.

מקור:

Medicine (Baltimore). 2018 Mar;97(9):e0011. doi: 10.1097/MD.0000000000010011.
A case report of limbic encephalitis in a metastatic colon cancer patient during first-line bevacizumab-combined chemotherapy.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  סרטן גרורתי של המעי הגס,  דלקת מוח לימבית,  דלקת מוח פאראנאופלסטית,  FOLFOXIRI,  בוואציזומאב,  אווסטין,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות