סרטן גרורתי של המעי הגס והחלחולת

כימותרפיה משולשת מביאה לשיפור גדול יותר בתוצאים של סרטן גרורתי של המעי הגס בהשוואה לכימותרפיה כפולה

השוואה בין משטרי טיפול עבור מטופלים עם סרטן המעי הגס, עם ריבוד לפי סטטוס מוטציות בגנים RAS ו-BRAF, מצאה כי טיפול כימותרפי משולש (FOLFIRINOX), בהשוואה לטיפול כימותרפי כפול (FOLFOX/FOLFIRI) בשילוב עם תרופה ממוקדת (צטוקסימאב/בוואציזומאב), מביא לשיעורים גבוהים יותר של כריתת גרורות בכבד ולהישרדות ממושכת יותר

כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)
כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)

הטיפול בסרטן גרורתי של המעי הגס (metastatic colorectal cancer - mCRC) ומוטציות בגן BRAF הינו אתגר גדול לרופאים. גידולים מסוג זה מהווים פחות מ-10% מכלל המקרים של mCRC והם קשורים לפרוגנוזה גרועה ומגיבים באופן ירוד למשטרי קו הטיפול הראשון הסטנדרטיים, כולל כימותרפיה כפולה עם טיפול ממוקד.

ההנחיות מציעות לטפל ב-mCRC עם מוטציה בגן BRAF במשטר הכולל כימותרפיה משולשת (פלואורואורציל [5-fluorouracil], אירינוטקאן [Irinotecan] ואוקסליפלטין [Oxaliplatin - Oxaltin]) יחד עם בוואציזומאב (Bevacizumab – Avastin), בהתבסס על ניתוח של תת-קבוצה במחקר TRIBE. בניתוח זה של 16 מטופלים עם mCRC ומוטציה בגן BRAF, חציוני ההישרדות ללא התקדמות וההישרדות הכללית היו 7.5 ו-19 חודשים, בהתאמה. מאחר וההשפעה של כימותרפיה משולשת יחד עם צטוקסימאב על תוצאי מטופלים עם גידולים עם מוטציות ב-BRAF לא נחקרה באופן נרחב, ניתוח זה ביקש להעריך את תת האוכלוסייה הספציפית במחקר METHEP2.

מחקר זה העריך האם כימותרפיה משולשת (FOLFIRINOX), בהשוואה לכימותרפיה כפולה (FOLFOX [פלואורואורציל ואוקסליפלטין] ו-FOLFIRI [פלואורואורציל ואירינוטקאן]), בשילוב עם צטוקסימאב (Cetuximab - Erbitux) או בוואציזומאב (לפי סטטוס מוטציה באקסון 2 של הגן RAS) עשויה להגביר את שיעורי כריתות 0R או 1R של גרורות בכבד בקרב מטופלים שהיו מלכתחילה עם גרורות בכבד שמקורן במעי הגס. כניתוח גישוש, החוקרים העריכו את התוצא בתת-קבוצת מטופלים עם mCRC ומוטציה בגן BRAF.

256 מטופלים נכללו במחקר. מוטציות באקסון 2 של KRAS ובגן RAS י(NRAS/KRAS: אקסונים 2, 3 ו- 4) היו נוכחות בקרב 91/256 (35.5%) ו-109/218 (50%) מהמטופלים, בהתאמה. שיעור כריתות R0/R1 של גרורות בכבד היה 57% בזרוע הכימותרפיה המשולשת, בהשוואה ל-48% בזרוע הכימותרפיה הכפולה. חציון ההישרדות ללא התקדמות היה 12.8 חודשים בזרוע הכימותרפיה המשולשת, בהשוואה ל-11.5 חודשים בזרוע הכימותרפיה הכפולה (יחס סיכון [hazard ratio – HR]:י1.05, 95% רווח בר סמך: 0.79-1.39). חציון ההישרדות הכללית היה 42.9 חודשים בזרוע הכימותרפיה המשולשת, בהשוואה ל-37.6 חודשים בזרוע הכימותרפיה הכפולה (HR: 0.80, 0.56-1.16).

תשעה מבין 230 מטופלים (3.9%) היו עם מוטציה בגן BRAF:י8/9 קיבלו צטוקסימאב ואחד (בזרוע הכימותרפיה הכפולה) קיבל בוואציזומאב כטיפול הממוקד. תוצאות היעילות בזרועות הכימותרפיה הכפולה (n=4) בהשוואה לכימותרפיה המשולשת (n=5) היו כלהלן: תגובה אובייקטיבית של הגידול: 0/4 בהשוואה ל- 4/5; כריתת R0/R1:י0/4 בהשוואה ל-2/5; חציון הישרדות ללא התקדמות: 1.8 בהשוואה ל-6.1 חודשים; וחציון הישרדות כללית: 6.6 בהשוואה ל-21.3 חודשים.

בסדרה קטנה זו, מטופלים עם מוטציות בגן BRAF בגידול שטופלו בכימותרפיה משולשת יחד עם תרופה ממוקדת היו עם הישרדות ללא התקדמות והישרדות כללית ארוכות יותר בהשוואה למטופלים שטופלו בכימותרפיה כפולה ותרופה ממוקדת. זאת ועוד, תוצאי הישרדות עם כוונה לטפל (intention to treat) עם כימותרפיה משולשת בשילוב צטוקסימאב (ארביטוקס) הינם בטווח הדומה לתוצאים עם כימותרפיה משולשת בשילוב בוואציזומאב (אווסטין), כפי שדווחו במחקר TRIBE.

מקור: 

FOLFIRINOX plus cetuximab (CET) or bevacizumab (BEV) in patients (pts) with initially unresectable colorectal liver metastases (CRLM) with BRAF mutated (mut) tumors: A subgroup analysis of the UNICANCER PRODIGE 14-ACCORD 21 (METHEP2) trial
ASCO
Presented Sunday, June 3, 2018

נושאים קשורים:  מחקרים,  mCRC,  בוואציזומאב,  אווסטין,  צטוקסימאב,  ארביטוקס,  פלואורואורציל,  אירינוטקאן,  אוקסליפלטין,  FOLFIRINOX,  FOLFIRI,  FOLFOX,  כריתת גרורות,  כריתה R0,  כריתה 1R,  הישרדות ללא התקדמות,  הישרדות כללית,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות