דלקת מפרקים שגרונית 01.04.2018

יעילות tregalizumab בחולי דלקת מפרקים שגרונית עם תגובה לא מיטבית ל-methotrexate

יעילות, פעילות ביולוגית ובטיחות של טיפול באמצעות tregalizumab בחולי RA שהגיבו תגובה לא מיטבית לטיפול ב-MTX

תרופות לדלקת מפרקים (הדמיית אילוסטרציה)
תרופות לדלקת מפרקים (הדמיית אילוסטרציה)

מטרת המחקר היתה להעריך יעילות, פעילות ביולוגית ובטיחות של טיפול באמצעות tregalizumab בחולי דלקת מפרקים שגרונית פעילה (Rheumatoid arthritis - RA) שהגיבו תגובה לא מיטבית לטיפול ב- methotrexateי(MTX).

321 חולים הוקצו באופן אקראי (1:1:1:1) לקבוצות שטופלו באינבו וב- tregalizumab תת-עורי אחת לשבוע במינון 25,י100 ו-200 מ"ג בנוסף לטיפול ב-MTX. חולים שהגיבו בזמן 12 שבועות המשיכו באותו הטיפול וחולים שלא הגיבו לטיפול עברו לקבוצת המינון הבאה של tregalizumab או הוקצו מטיפול אינבו לטיפול פעיל. בזמן 24 שבועות יכלו החולים להמשיך את הטיפול ב-tregalizumab למשך 24 שבועות נוספים.

נקודת הסיום העיקרית הוגדרה כשיפור של 20% ב-American College Rheumatology improvement criteriaי(ACR20) בשבוע 12. בטיחות ופעילות ביולוגית נוטרו במחקר זה עד לשבוע 48.

החוקרים מצאו שבשבוע 12 התגובה לטיפול לפי ACR20 לא הייתה שונה במידה משמעותית סטטיסטית בין הטיפול באינבו לבין הטיפול בכל מינון tregalizumab. זריקות tregalizumab נסבלו היטב. תופעות הלוואי היו קלות עד מתונות ודומות בין קבוצות הטיפול הפעיל לבין קבוצת האינבו.
הפעילות הביולוגית הצפויה בטיפול זה הודגמה בהצלחה באמצעות דיכוי CD4 תלוי מינון.

על בסיס ממצאים אלה הסיקו החוקרים שטיפול ב-tregalizumab לא השיג תוצאות קליניות טובות באופן מובהק בחולים ב-RA פעילה שלא הגיבו תגובה מיטבית ל-MTX בהשוואה לטיפול עם אינבו. עם זאת, ניכר שהטיפול הביא לתופעה הביולוגית הרצויה בכל הנוגע לבקרת CD4. כמו כן, tregalizumab נסבל היטב ולא זוהו ממצאי בטיחות חדשים.

מקור: 

Van Vollenhoven, R.F. et al. (2018). Annals of the Rheumatic Diseases. 77 (4)

ערכה: ד"ר נועה יקירביץ'

נושאים קשורים:  tregalizumab,  דלקת מפרקים שגרונית,  RA,  methotrexate,  MTX,  ACR20,  מחקרים
תגובות