הליך חדשני מארצות הברית של צריבה בלייזר של המוקד האפילפטי, המציג אחוזי הצלחה מרשימים, כמעט כמו ניתוח פתוח, מוצע כעת גם במערך הנוירוכירורגי ב"איכילוב" על ידי פרופ׳ יצחק פריד וד״ר עידו שטראוס בשיתוף פעולה עם ד״ר פאהום, מנהל השירות לאפילפסיה.

פרופ' פריד, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה תפקודית, התמחה בשיטה בארצות הברית והביא לארץ את הידע והמעטפת הטכנולוגית. השיטה מאפשרת לטפל באזורים הפגועים במוח באמצעות לייזר וללא פעולה פולשנית נרחבת, הדורשת פתיחה של הגולגולת.

"אם בעבר נאלצנו לשקול ניתוחים במקרים שבהם המטופל לא הגיב לטיפול התרופתי, הרי שעתה אנו יכולים להסתפק בהליך זעיר פולשני שמציג אחוזי הצלחה כמעט כמו בניתוח הפתוח", מסביר ד"ר עידו שטראוס, מנהל היחידה הנוירוכירורגית לכאב עמיד ב"איכילוב".

"במקרים עמידים של אפילפסיה, בהם המטופלים אינם מגיבים לטיפול התרופתי הם חווים התקפים חוזרים, שיכולים לגרום לנזק קשה בהמשך. מעבר לכך מדובר בהתקפים פתאומיים העלולים להסתיים בטראומה, ופוגעים באיכות החיים ובמקרים מסוימים גם לגרום למוות. מדובר בבשורה להרבה אנשים, שיכולים לטפל בבעיה בהליך מהיר הדורש אשפוז קצר יחסית, במקום האשפוז הרגיל של מספר ימים הנדרשים לאחר ניתוח קרניוטומיה".

הליך הצריבה החדשני מבוצע באמצעות טכנולוגיית Laser interstitial thermal therapy (LITT) בעזרת מכשיר ה-Visualase™. הפרוצדורה משלבת בין טכנולוגיות לייזר זעיר פולשנית וסריקת MRI מתקדמת המאפשרת ניטור בזמן אמת של האזור הנצרב במוח.

הפרוצדורה מבוצעת בשני שלבים, ודורשת שיתוף פעולה הדוק בין הצוות המנתח, ד״ר דניאל היאט, מרדים המתמחה בהרדמות נוירוכירורגיות, ד״ר אורנה אייזנשטיי,  נוירורדיולוגית המנהלת את יחידת ההדמיה לאפילפסיה, פרופ' דפנה בן בעש"ט אחראית מכשור MRI, וצוותי הנדסה רפואית ומערכות מיידע .

בשלב הראשון בחדר הניתוח מוחדר סיב אופטי קטן בצורה מדויקת באמצעות מערכת ניווט סטריאוטקטית דרך חור קידוח זעיר בגולגולת בקוטר של כ-4 מ"מ. לאחר מכן נלקח המטופל למכון ה-MRI שם מחובר הסיב האופטי למערכת ה-Visualase™.

הצריבה עצמה מתבצעת בתוך מכשיר ה-MRI תוך ניטור מתמשך בזמן אמת של מפות הטמפרטורה במוח ובקרה קפדנית על גודל האזור הנצרב. בצורה זו ניתן לשמור על אזורים מוחיים סמוכים היכולים להיות אחראים על תפקודים קריטיים. טכנולוגיה זו מהווה פריצת דרך וסיכוי לשיפור באיכות החיים של הרבה חולים שעד כה חששו מניתוח פתוח.

הורים לילדים המתמודדים עם ההפרעה ואינם מגיבים לטיפול התרופתי, ישמחו לשמוע כי ניתן לבצע את ההליך גם בילדים. "כאן אנחנו צריכים לקחת בחשבון כי בינקות הגולגולת עוד רכה ואנו רוצים לחכות עד לגיל בו הגולגולת עבה מספיק, כדי שנוכל לקבע את הסיב האופטי. אבל במקרים מסוימים זה בהחלט יכול להוות אופציה טיפולית טובה זעיר פולשנית, עם החלמה קלה יותר מאשר לאחר קרניוטומיה, כך ששווה לשקול את האופציה כבר בגיל צעיר במקרים המתאימים", מוסיף ד"ר שטראוס.

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  אפילפסיה,  צריבה בלייזר,  מוקד אפילפטי,  איכילוב,  קרניוטומיה