מחקרים 17.04.2018

טיפול עם CPAP משפר תפקוד זקפתי באנשים עם דום נשימה חסימתי חמור

הפרעה בזקפה היא מצב נפוץ ביותר בקרב גברים עם דום נשימה חסימתי ומוביל לעיתים קרובות לאיכות חיים ירודה

ההימצאות של חוסר תפקוד זקפתי (erectile dysfuncion-ED) הינה גבוהה בקרב אנשים עם דום נשימה חסימתי בשינה (OSA). עם זאת, ההשפעה של טיפול עם CPAPי(continuous positive airway pressure) על תפקוד זקפתי לא הוערכה עד כה במטופלים אלו.

במחקר השתתפו 94 גברים עם OSA קשה (אינדקס אפנאה-היפופנאה השווה או גדול מ-30 לשעת שינה). הגברים הוערכו באופן פרוספקטיבי עבור הימצאות וחומרה של ED לפני ואחרי 6-12 חודשים של טיפול עם CPAP. בוצע שימוש בגרסה המקוצרת של האינדקס הבינלאומי לתפקוד זקפה (IIEF-5) על מנת להעריך תפקוד זקפה. יתרה מכך, כלל המשתתפים השיבו לשאלונים סטנדרטיים הנוגעים לישנוניות במהלך היום (Epworth Sleepiness Scale), איכות חיים (WHO Wellbeing 5 questionnaire) ודכאון (Major Depression Inventory).

הפרעה בזקפה הוגדרה כציון IIEF-5 השווה או קטן מ-21. הפרעה בזקפה נמצאה אצל 64 משתתפים (68.1%). טיפול עם CPAP שיפר באופן מובהק סטטיסטית את התפקוד הזקפתי במשתתפים עם ED בינונית עד קשה. בנוסף, נצפתה מגמה עבור קורלציה בין השיפור בתפקוד הזקפתי תחת טיפול עם CPAP ומספר השעות בהן הטיפול ניתן. לבסוף, השפעה זו נמצאה כקשורה עם שיפור גדול יותר באיכות חיים במטופלים אשר הושפעו מחוסר תפקוד זקפתי.

מסקנת החוקרים היא כי חוסר תפקוד זקפתי הינו נפוץ ביותר בקרב גברים עם OSA קשה. תסמיני מצב זה יכולים להשתפר, לפחות באופן חלקי תחת טיפול ארוך טווח עם CPAP במטופלים המשופעים בצורה הקשה ביותר. ההשפעה המיטיבה על תפקוד זקפתי עלולה להיות תלויה בהיענות ל-CPAP ומלווה בשיפור באיכות חיים. יש צורך במחקרים אקראיים ומבוקרים על מנת לאמת ממצאים אלו.

מקור: 

Schulz, R. et al. (2018) Sleep Medicine.  In Press

 

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  OSA,  זקפה,  CPAP,  IIEF-5,  הפרעה בזקפה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות