בצקת מאקולרית (Macular edema) במהלך הינקות, תסמין סאב-קליני המזוהה בפגים על ידי SD-OCTי(spectral-domain optical coherence tomography), נמצאה קשורה עם ירידה בחדות הראייה ותוצאים נוירו-התפתחותיים. מאפייני הבצקת המאקולרית ב-FAי(fluorescein angiography) נחוצים על מנת להבין את הפתופזיולוגיה, אך נתונים אלה טרם תוארו בספרות.

מחקר חדש בוצע במטרה לחקור את המאפיינים ב-FA של בצקת מאקולרית במהלך הינקות.

במרכז Duke Eye בוצעה סקירה רטרוספקטיבית של 8 פעוטות שעברו במקביל בדיקות SD-OCT ו-FA מיולי 2011 עד יוני 2017. במהלך הבדיקות נלקחו תמונות מחקריות וקליניות של הפעוטות תחת הרדמה או לצד מיטת החולה ביחידת טיפול נמרץ יילודים.

ההדמיות בוצעו בגיל ממוצע (סטיית תקן) של 42.8 (4.2) שבועות לאחר הווסת האחרונה ב-8 פעוטות [1 (13%) נקבה; 2 (25%) ממוצא אפרו-אמריקאי; 6 (75%) לבנים]. בחינת הדמיות ה-FA וה-SD-OCT מצאו ש:
(1) לא היתה דליפת Fluorescein ב-3 עיניים של 2 פעוטות עם רטינופתיה של פגות (retinopathy of prematurity) ללא בצקת מאקולרית ועין אחת עם ציסטה יחידה.
(2) דליפת fluorescein מעורפלת ב-2 עיניים של פעוט אחד עם בצקת מאקולרית קלה.
(3) דליפת fluorescein מאוחרת ב-4 עיניים ב-2 פעוטות עם בצקת מאקולרית בינונית עד חמורה.
(4) דליפת fluorescein מאקולרית מ-posterior preretinal neovascularization במאקולה ב-4 עיניים של 3 פעוטות עם רטינופתיה של פגות ללא בצקת מאקולרית.

תצפיות אלו של דליפת fluorescein בעיניים של 4 פעוטות עם בצקת מאקולרית מספקות הבנות חדשות למכניזם האפשרי של ממצא סאב-קליני זה. דליפת fluorescein מאקולרית עשויה להצביע על שבירה או הבשלה מאוחרת של מחסום הדם מוח או הפרעה בתפקוד של אפיתליום הפיגמנטי ברשתית.

יתרה מזאת, בדיקת ה cross-sectional OCT מסייעת בזיהוי נאו-וסקולריזציה קדם רשתית (preretinal neovascularization), אשר עשויה גם כן לגרום לדליפת מאקולרית ממוקדת בפעוטות אלה. פרספקטיבה חדשה זו עשויה לשפר את הבנת הנושא וייתכן אף להוביל לטיפולים חדשים לפגים עם הפרעות בראייה.

מקור:

Chen X, Mangalesh S, Tran-Viet D, Freedman SF, Vajzovic L, Toth CA. Fluorescein Angiographic Characteristics of Macular Edema During Infancy. JAMA Ophthalmol. Published online April 05, 2018. doi:10.1001/jamaophthalmol.2018.0467

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  רטינופתיה של פגות,  fluorescein,  בצקת מאקולרית