הפטיטיס C 03.05.2018

טיפול משולב בחולי הפטיטיס C מגנוטיפ 1 ו-4 עם זיהום ב-1-HIV

היעילות והבטיחות של אומביטסוויר, פריטפרוויר, ריטונוויר עם וללא דסובוויר וריבירין בחולי הפטיטיס C עם זיהום מקביל ב-1-HIV

ויוירוס הפטיטיס, הדמייה תלת ממדית
וירוס הפטיטיס, הדמייה תלת ממדית

הפרוטקול האנטי-ויראלי הישיר הכולל אומביטסוויר (OBV), פריטפרוויר (PTV), ריטונוויר (r) ±דסובוויר (DSV) ו-±ריבווירין (RBV) מאושר לטיפול ב-HCV מגנוטיפ 1 ו-4. בעבודה זו, החוקרים בחנו את הבטיחות והיעילות של OBV/PTV/r + DSV ±RBV לטיפול ב-HCV מגנוטיפ 1 ושל OBV/PTV/r + RBV לטיפול ב-HCV מגנוטיפ 4 בחולים עם זיהום מקביל ב-HIV עם וללא שחמת מפוצה.

העבודה הינה חלק משלב 2 של מחקר ה-TURQUOISE-I. מחקר זה הינו מחקר פאזה 3 רב מרכזי. במחקר הוכללו חולים עם וללא שחמת, עם וללא טיפול קודם ל-HCV המקבלים טיפול אנטי-רטרוויראלי ל-HIV הכולל אטזנאוויר, רלטגרוויר, דולוטגרוויר או דארונוויר (לגנוטיפ 4 בלבד) והיו בעלי פחות מ-40 עותקים של HIV-1 RNA בפלסמה. החולים קיבלו OBV/PTV/r + DSV ±RBV במשך 12 או 24 שבועות.

בסך הכול, 228 חולים טופלו בהתאם לקווים המנחים המקובלים. תגובה וירולוגית ממושכת בשבוע 12 לאחר הטיפול (SVR12) הושגה ב-194 מתוך 200 חולים (97%) וב-27 מתוך 28 (96%) חולים עם HCV מגנוטיפ 1 ו-4 בהתאמה.

במחקר נצפו שני כשלונות וירולוגיים: כישלון אחד בתגובה לטיפול וכישלון בודד נוסף אשר התבטא בחזרת המחלה בחולים עם שחמת וללא שחמת מגנוטיפ 1b ו-1a בהתאמה.

זיהום מחודש בודד אירע בשבוע 12 לאחר הטיפול בחולה עם זיהום מגנוטיפ 1a. ללא כישלונות טיפול שאינם וירולוגיים, שיעורי ה-SVR12 היו 98% עבור גנוטיפ 1 ו-100% עבור גנוטיפ 4. תופעות לוואי היו קלות לרוב ולא הובילו להפסקת טיפול. בדיקות מעבדה לא תקינות היו נדירות.

מסקנת החוקרים היא כי טיפול עם OBV/PTV/r + DSV ±RBV נסבל היטב ומוביל לשיעורי SVR12 גבוהים בחולים עם HCV מגנוטיפ 1 ו-4 וזיהום מקביל ב-HIV-1. פרוטוקול זה מהווה טיפול פוטנטי לחולי HC עם זיהום מקביל ב-HIV-1 ללא תלות בטיפול קודם.

מקור:

Rockstroch, J.K. et al.  (2017) Open Forum Infectious Diseases. 4(3)

נושאים קשורים:  מחקרים,  HCV,  Ribavirin,  שחמת,  HCV 1b,  אומביטסוויר,  פריטפרוויר,  ריטונוויר,  דסובוויר,  ריבווירין,  Abbvie,  HIV
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות