תיאור מקרה 08.05.2018

תיאור מקרה: טראומה חודרנית לעין מקרס דיג

פורסמו מספר דיווחים שתיארו טראומה לחלקים שונים של העין אשר נגרמה עקב תאונת דיג. מקרה זה של טראומה חודרנית לעין עם קרס דיג אשר עירבה את הקרנית ולובן העין (sclera) הקדמי

קרס דיג בעין המטופל. צילום: Clin Exp Optom

גבר בן 34 הגיע לקבלת טיפול שעות ספורות לאחר שננעץ בעינו קרס דיג שגרם לשתי פציעות בלובן העין ובקרנית. פציעות אלו הביאו לקריסת הקשתית, אך ניתוח מוקדם הביא לשחזור המבנה האנטומי של העין והשבת חדות הראייה.

פורסמו מספר דיווחים שתיארו טראומה לחלקים שונים של העין, כגון עפעף, קרנית, לשכה קדמית, זגוגית אחורית ועוד, אשר נגרמה עקב תאונת דיג. מתואר להלן מקרה של טראומה חודרנית לעין עם קרס דיג אשר עירבה את הקרנית ולובן העין (sclera) הקדמי.

גבר בן 34 הגיע לחדר המיון עקב טראומה לעינו השמאלית שנגרמה מקרס דיג. בבדיקה שנערכה שש שעות לאחר האירוע, משיכה של העפעף העליון אחורנית חשפה פציעה חודרנית לגלגל העין בגובלת האפית העליונה (superior-nasal limbus). הידית ועיקול הקרס היו מחוץ לגלגל העין בעוד שאת החלק החד לא ניתן היה לראות. חדות הראייה בעין שמאל היתה 6/6. בדיקה במנורת סדק (Slitlamp) הראתה כי תיל הקרס נכלא ברקמת הקרנית. נמצא תפליט סיבי בלשכה התחתונה הקדמית.

לאחר תקשורת יעילה עם המטופל, בוצע ניתוח חירום תחת הרדמה מקומית (retrobulbar). במהלך הניתוח, המנתחים השתמשו בטכניקת נסיגה על מנת להסיר את הקרס על ידי הגדלת הפצע עם מחט G-20. לאחר משיכה חלקה של הקרס, הלשכה הקדמית נעלמה והקשתית קרסה.

הפצע נתפר בתפרים בודדים (interrupted). ניתן פילוקרפין בריכוז 1% כדי למקם מחדש את הקשתית והלשכה הקדמית נשטפה בתמיסת מלח מאוזנת (balanced salt solution). המנתחים ניסו לשחזר את הלשכה הקדמית, אך ללא הצלחה. בשלב הבא פתחו המנתחים את הלחמית העליונה כדי לחקור את לובן העין העליון, שם הם מצאו פצע נוסף בלובן הקדמי. פצע זה נתפר והלשכה הקדמית חזרה לצורתה המקורית. לאחר הניתוח, המטופל קיבל אנטיביוטיקה מערכתית לשלושה ימים ותכשירי אנטיביוטיקה וסטרואידים מקומיים לשבועיים.

חדות הראייה בעין שמאל היתה 6/7.5 ביום הראשון לאחר הניתוח. חודש לאחר מכן, חדות הראייה הגיעה ל-6/6 והושגו תוצאות אנטומיות טובות. לא נצפו סיבוכים בפגישות המעקב שלושה ושישה חודשים לאחר האירוע וחדות הראייה נותרה יציבה. החוקרים מציינים כי התערבות כירורגית מהירה ומתאימה הינה קריטית לתוצאים טובים במקרה של טראומה חודרנית לעין.

מקור: 

Clin Exp Optom. 2018 Mar;101(2):297-298. doi: 10.1111/cxo.12587. Epub 2017 Sep 6.

Perforating ocular fishhook trauma: a case report.

Ding X1, Liu Z1, Lin Y1, Yang Y1.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טראומה לעין,  קרס דיג,  חדות ראייה,  לובן העין,  פגיעה בקרנית,  לשכה קדמית,  קריסת קשתית העין,  פילוקרפין,  תיאור מקרה
תגובות