מחלת פרונייה 09.05.2018

הימצאות תסמיני מחלת פרונייה בגברים עם קונטרקטורות דפוטרן

החוקרים מצאו כי ההימצאות של תסמיני מחלת פרונייה בגברים עם קונטרקטורות דפוטרן דומה להימצאות של הקונטרקטורות בגברים שאובחנו עם מחלת פרונייה

מחלת פורנייה

מחלת פרונייה (PD) וקונטרקטורות דפוטרן (DC) מהוות מצבים קו-מורבידיים שכיחים וככל הנראה בעל מנגנון פתופיזיולוגי דומה. מטרת מחקר זה היתה לבחון את ההימצאות של תסמיני מחלת פרונייה (PD-like symptoms-PDLS) בגברים עם DC.

בין דצמבר 2013 לדצמבר 2016 החוקרים הציעו לגברים שנבדקו ועברו הערכה עבור DC להשתתף בסקר אנונימי. הסקר הוערך על ידי מאפיינים דמוגרפיים בסיסיים, מאפייני בריאות מינית ורכיבים מה-International Index of Erectile Function and the Erection Hardness Scale.

גברים שדיווחו על PDLS נשאלו סדרה של שאלות שנלקחו משאלון מחלת פרונייה ונשאלו לדעתם על טיפוליים לבעיות תפקוד מיני ועיוותים בפין. התוצא העיקרי שנבדק היה הימצאות PDLS בגברים עם DC.

במחקר השתתפו 140 גברים עם DC. מספר הסקרים שהוחזרו עמד על 85 (שיעור מילוי שאלון 61%). 22 גברים (26%, רווח בר-סמך 95%, 17-35) דיווחו על PDLS. לרבע מכלל המשיבים היה ציון קשיחות זקפה נמוך מ-3.

הדאגות הקשורות ל-PDLS השכיחות ביותר היו עקמת הפין (91%), אובדן אורך (55%), היצרות (36%) ותליית הפין (32%). בגברים עם PDLS, היו 73% מוטרדים על ידי תסמינים כאשר ניסו לבצע פעילות מינית ו-40% דיווחו על קיום יחסי מין לעיתים פחות תכופות בעקבות התסמינים.

רק 27% מהגברים עם PDLS השתמשו בטיפול כלשהו הנוגע לחשש כלפי התפקוד המיני. בנוגע לטיפולים לעיוותים של הפין, 64% מהגברים עם PDLS הביעו עניין בטיפול הניתן במסגרת מרפאתית ו-41% היו מוכנים לנסות טיפול ניתוחי.

ההימצאות של PDLS בגברים עם DC הינה דומה להימצאות של DC בגברים שאובחנו עם PD. שיעור ניכר מגברים אלו חווים מצוקה ומוכנים לשקול טיפולים מקובלים עבור PD.

מקור:

Shindel, A.W. et al.  (2017) The Journal of Sexual Medicine. 5(3), e135

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת פרונייה,  קונטרקטורות דפוטרן,  תפקוד מיני,  זקפה,  עקמת הפין
תגובות