סוכרת הריונית ודנ"ש 24.05.2018

איך משפיע טיפול ב-CPAP על הסוכר בסוכרת הריונית ודנ״ש?

האם טיפול ב-CPAP משפיע על איזון הסוכר בנשים עם עודף משקל, סוכרת הריונית ודום נשימה בשינה?

דנ״ש קשור לעלייה של פי שלושה בסיכון לסוכרת הריונית. עם זאת, ההשפעה של טיפול ב-CPAP על סוכרת בכלל וסוכרת הריונית בפרט אינה חד-משמעית. מחקר התערבותי ואקראי זה בדק האם טיפול ב-CPAP משפיע על איזון הסוכר בנשים עם עודף משקל, סוכרת הריונית ודום נשימה בשינה.

מחקר התערבותי ואקראי נערך בתאילנד בשנים 2014-2016. נשים בהריון בשבועות 24-34 עם עודף משקל וסוכרת הריונית מטופלת בדיאטה בלבד עברו סקירה לדנ״ש.

נשים עם דנ״ש חולקו אקראית לקבלת טיפול ב-CPAP למשך שבועיים או לקבוצת ביקורת. כעבור שבועיים לכל הנשים הוצע טיפול ב-CPAP. התוצאה העיקרית הייתה מטאבוליזם סוכר כפי שנמדד באמצעות Meal Tolerance Testי(MTT) שבוצע בתחילת המחקר וכעבור שבועיים.

נתונים סטטיסטיים: 18 נשים נכללו בכל קבוצה. במהלך שבועיים של טיפול ב-CPAP לא נמצא הבדל בין הקבוצות מבחינת סוכר בצום, סוכר לאחר MTT ורגישות לאינסולין. בקרב נשים שהשתמשו ב-CPAP באופן אדוק היה שיפור משמעותי בהפרשת אינסולין (p=0.16) ביחס לקבוצת הביקורת. בקרב נשים שהשתמשו אדוקות ב-CPAP למעלה משבועיים, תוצאי ההריון היו משמעותית טובים יותר: פחות לידות מוקדמות (p=0.002), פחות ניתוחים קיסריים לא מתוכננים (p=0.005), פחות אשפוזים בפגיה (P<0.001).

סיכום: טיפול ב-CPAP במשך שבועיים לא השפיע על רמות הסוכר בנשים עם סוכרת הריונית ודנ״ש, אך בשימוש אדוק וממושך משבועיים כנראה שיש השפעה לטובה על תוצאי ההריון.

מקור:

Continuous Positive Airway Pressure Therapy in Gestational Diabetes With Obstructive Sleep Apnea: A Randomized Controlled Trial

Chirakalwasan N, Amnakkittikul S, Wanitcharoenkul E, Charoensri S, Saetung S, Chanprasertyothin S, Chailurkit L, Panburana P, Bumrungphuet S, Takkinstian A, Reutrakul S.

Sleep Med. 2018;14(3):327–336.

 ערכה: ד״ר נועה גולדשר מינרבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  דנ״שׁ,  CPAP,  סוכרת הריונית,  מטאבוליזם סוכר
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות