סקוביטריל/ולסרטן 29.05.2018

השילוב התרופתי סקוביטריל/ולסרטן (אנטרסטו) משפר את התפקוד הלבבי

חולדות עם אי-ספיקת לב שטופלו בסקוביטריל/ולסרטן או ולסרטן (דיובאן, וקטור) חוו שיפורים ניכרים בתפקוד הלבבי והווסקולרי. השיפורים שנצפו עם סקוביטריל/ולסרטן היו ממושכים יותר ויוחסו לעלייה ברמות החנקן החד-חמצני במחזור הדם

יש מחסור במידע על המנגנונים דרכם משפר השילוב התרופתי סקוביטריל/ולסרטן (Entresto - Sacubitril/Valsartan) את התוצאים בקרב מטופלים עם אי-ספיקת לב (Heart failure - HF). בפרט, לא נחקרו עדיין ההשפעות של סקוביטריל/ולסרטן על התפקוד הווסקולרי והזמינות הביולוגית של חנקן חד-חמצני (nitric oxide - NO). החוקרים שיערו כי טיפול עם סקוביטריל/ולסרטן מגביר את רמות NO במחזור הדם ומשפר את התפקוד הווסקולרי על רקע HF.

חולדות ממין זכר עם יתר לחץ דם ספונטני עברו ניתוחים ליצירת איסכמיה לבבית ואחר כך זילוח מחודש כדי לגרום ל-HF. החולדות היו במעקב במשך עד 12 שבועות באמצעות סדרת בדיקות אקו-לב. ארבעה שבועות לאחר הזילוח המחודש, החולדות קיבלו סקוביטריל/ולסרטן במינון 68 מ"ג/ק"ג, ולסרטן (Valsartan - Diovan, Vector) במינון 31 מ"ג/ק"ג או נשא (vehicle). בשבועות 8 או 12 לאחר הזילוח המחודש, החולדות הוקרבו ונאספו רקמות עבור ניתוחי ex-vivo לזמינות הביולוגית של NO, תגובתיות וסקולרית של אבי העורקים, היסטולוגיה של שריר הלב וכלי הדם ומערכים מולקולריים של הלב.

נצפה שיפור במבנה ותפקוד חדר שמאל בעקבות טיפול עם ולסרטן וסקוביטריל/ולסרטן, בהשוואה לנשא. סקוביטריל/ולסרטן הביא ליתרונות קרדיווסקולריים טובים ביותר, שתועדו כשיפורים ממושכים במקטע הפליטה של חדר שמאל (left ventricular ejection fraction - LVEF) והלחץ הסוף-דיאסטולי. התפקוד הווסקולרי ex-vivo, שנמדד באמצעות תגובות ההרפיה הווסקולרית (vasorelaxation) של אבי העורקים לאצטילכולין ולנתרן ניטרופרוסיד, השתפר באופן מובהק עם ולסרטן וסקוביטריל/ולסרטן, כאשר שיפורים ממושכים יותר נצפו עם סקוביטריל/ולסרטן. זאת ועוד, הזמינות הביולוגית של NO בשריר הלב הוגבר באופן מובהק בקרב חולדות שטופלו עם סקוביטריל/ולסרטן.

סקוביטריל/ולסרטן (אנטרסטו) מספק הגנה קרדיווסקולרית טובה יותר בנוכחות אי-ספיקת לב ומשפר את התפקוד הווסקולרי בהיקף רחב יותר בהשוואה לוולסרטן (דיובאן, וקטור) בלבד. יתרונות בתפקוד הלבבי והווסקולרי המתווכים על ידי סקוביטריל/ולסרטן קשורים ככל הנראה לעלייה בזמינות הביולוגית של NO ומסבירים, באופן חלקי, את היתרונות מעבר לחסימת הקולטן לאנגיוטנסין.

מקור: 

J Am Heart Assoc. 2018 Mar 3;7(5). pii: e008268. doi: 10.1161/JAHA.117.008268.
Combined Angiotensin Receptor-Neprilysin Inhibitors Improve Cardiac and Vascular Function Via Increased NO Bioavailability in Heart Failure.
Trivedi RK1,2, Polhemus DJ1,2, Li Z1,2, Yoo D1, Koiwaya H1, Scarborough A1, Goodchild TT1,2, Lefer DJ3,2.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אי ספיקת לב,  אנטרסטו,  ולסרטן,  דיובאן,  וקטור,  חנקן חד-חמצני,  NO,  תפקוד וסקולרי,  הרפיה וסקולרית,  זמינות ביולוגית,  תפקוד הלב
תגובות