מחלת פרקינסון 30.05.2018

האם שינויים ברשתית של חולי פרקינסון מהווים סמן להתקדמות המחלה?

המחקר בדק את הקשר בין פרקינסון לבין שינויים מורפולוגיים ברשתית באמצעות OCT והאם שינויים אלה יכולים לשמש כביומרקר של התקדמות המחלה

עין (צילום: אילוסטרציה)
עין (צילום: אילוסטרציה)

מחקרים רבים של טומוגרפיה אופטית קוהרנטית (optical coherence tomography, OCT) מדווחים על שינויים ב-retinal nerve fiber layer י(RFNL) במחלת פרקינסון ובמחלות נוירודגנרטיביות אחרות. אולם, השאלה האם שינויים ברשתית מהווים ביו-מרקר של מחלת פרקינסון נותרה שנויה במחלקות.

במחקר חדש שנערך ב-The Second Affiliated Hospital of Soochow University בעיר סוזו, סין, ביקשו החוקרים לחקור את הקשר האפשרי בין מחלת פרקינסון לבין שינויים מורפולוגיים ברשתית באמצעות OCT, ולקבע האם שינויים אלו יכולים לשמש כביומרקר של התקדמות המחלה במחלת פרקינסון.

במחקר חתך בחנו החוקרים מטופלים עם מחלת פרקינסון (N=37) וקבוצת ביקורת תואמת-גיל (N=42), ולאחר מכן המשיכו החוקרים במחקר ארוך-טווח של המטופלים עם מחל פרקינסון (N=22) במשך תקופת מעקב ממוצעת של 2.5 שנים.

העובי הממוצע של ה-RFNLי(P<0.001), עובי המקולה (P=0.001), ונפח המקולה (P=0.001) היו מופחתים במטופלים עם מחלת פרקינסון בהשוואה לקבוצת הביקורת, והצטמצמו עוד יותר בזמן המעקב (P<0.05 עבור כולם).

החוקרים מצאו יחס הפוך בין עובי ה-RFNL הממוצע ועובי כללי של המקולה לבין גיל המטופלים עם מחלת פרקינסון בבייסליין. אנליזת רגרסיה ליניארית חשפה שגיל (P=0.002, P=0.003, בהתאמה) ו-levodopa equivalent dosesי(P=0.011, P=0.013, בהתאמה) נמצאים בקורלציה לעובי מלא ונפח המקולה ב-22 מטופלים עם מחלת פרקינסון במחקר המעקב הארוך-טווח. אולם, לא נמצאה קורלציה בין RNFL לבין פרמטרים אחרים.

לאור הממצאים החוקרים מסכמים שהתקדמות מחלת פרקינסון קשורה לשינויים מבניים בולטים ברשתית, שינויים שניתנים לכימות ב-OCT. דפוסים של נזק ל-RFNL  ולמקולה אשר ניתנים לאיתור בטכנולוגיה הלא-פולשנית של OCT יכולים להוות ביומרקרים שימושיים להערכת התקדמות המחלה במחלת פרקינסון.

מקור:

Ma, L., Xu, L., Mao, C., Fu, Y., Ji, X., Shen, Y., Chen, J., Yang, Y. and Liu, C. (2018). Progressive Changes in the Retinal Structure of Patients with Parkinson’s Disease. Journal of Parkinson's Disease, 8(1), pp.85-92.

נושאים קשורים:  מחקרים,  רשתית,  OCT,  מקולה
תגובות