הפעות במערכת העיכול 10.06.2018

הפרעות במערכת העיכול בילדים ומתבגרים באזור הים תיכוני של אירופה

מטרת החוקרים במחקר זה הינה להעריך את הימצאות של FGIDs בקרב ילדים ובני נוער מהאזור הים תיכוני של אירופה

ילד סובל מכאבי בטן (אילוסטרציה)
ילד סובל מכאבי בטן (אילוסטרציה)

כיום יש ידע מועט בנוגע להימצאות הפרעות פונקציונליות של מערכת העיכול (functional gastrointestinal disorders, FGID) בקרב ילדים מהאזור הים תיכוני של אירופה. לכן מטרת החוקרים במחקר זה הינה להעריך את הימצאות של FGIDs בקרב ילדים ובני נוער מאזור זה.

החוקרים אספו נתונים בנוגע ל-13,750 ילדים (בגילאי 4-18) הרשומים בפרויקט האזור הים תיכוני – אירופאי, מחקר בריאות המבוסס על בתי הספר ומתקיים בקרואטיה, יוון, ישראל, איטליה, ירדן, לבנון, מקדוניה, סרביה וספרד. הנתונים נאספו ממרץ עד יוני ובספטמבר 2016. החוקרים ביצעו ניתוח סטטיסטי של נתונים בנוגע ל-6,602 תלמידים בגילאי 4-10 (קבוצה א': גיל ממוצע, 1.9 ± 7.7 שנים), ו-7,148 משתתפים בגילאי 11-18 שנים (קבוצה ב': גיל ממוצע, 2.1 ± 13.8 שנים). ילדים עם FGIDs זוהו בהתבסס על תשובות לשאלונים בנוגע לסימפטומים פדיאטריים הקשורים למערכת העיכול שנבחרו על בסיס הקריטריונים Rome III.

בקבוצה א', ההימצאות של FGIDs הינה 20.7%. ההפרעות שנמצאו כנפוצות ביותר הינן עצירות פונקציונלית (11.7%), תסמונת המעי הרגיז (4%), ארופאגיה (3.5%) ומיגרנה אבדומינלית (3.1%). ההימצאות של מיגרנה אבדומינלית נמצאה כגבוהה יותר באופן משמעותי בבנות מאשר בבנים (P = 0.007).

בקבוצה ב', ההימצאות הכוללת של FGIDs הינה 26.6%. ההפרעות שנמצאו כנפוצות ביותר הינן עצירות פונקציונלית (13.1%), מיגרנה אבדומינלית (7.8%), ארופאגיה (6.3%) ותסמונת המעי הרגיז (5.6%). בקבוצה ב', FGIDs נמצאו בשכיחות גבוהה יותר בקרב הבנות מאשר בקרב הבנים (p<0.001). בשתי הקבוצות, החוקרים מצאו הבדל משמעותי בהימצאות של הפרעות מסוימות במדינות מסוימות.

לסיכום, בניתוח סטטיסטי של נתונים בנוגע לילדים בגילאי 4-18 שנים מתוך הפרויקט הים תיכוני-אירופאי, החוקרים מצאו כי FGIDs נמצאות בשכיחות גבוהה יותר בקרב בנות. עצירות פונקציונלית, ארופאגיה, מיגרנה אבדומינלית ותסמונת המעי הרגיז הינן ההפרעות הנפוצות ביותר. עם זאת, ההימצאות של FGIDs משתנה באופן מהותי בין מדינות שונות.

מקור:

Scarpato, E. et al. (2018) Clinical Gastroenterology and Hepatology. 16(6)

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפרעות פונקציונליות של מערכת העיכול,  ילדים ובני נוער,  תסמונת המעי הרגיז,  מיגרנה אבדומינלית
תגובות