דנ"ש 11.06.2018

השפעת ארמודפיניל על חולי דום נשימה חסימתי הסובלים מישנוניות ביום

החוקרים העריכו כי התרופה המעודדות עוררות, ארמודפיניל, יכולה לשפר תפקוד נהיגה יותר מאשר טיפול אינבו במטופלים המנסים לרדת במשקל

ישנוניות ונהיגה. אילוסטרציה

אנשים עם דום נשימה חסימתי בשינה (OSA) אשר אינם יכולים לסבול את הטיפולים המקובלים כיום נותרים עם אפשרויות טיפוליות מועטות. אוכלוסייה זו יכולה ליהנות מירידה במשקל אך התסמין העיקרי של פגיעה בתפקוד במהלך היום יכול להימשך יוותר במהלך תוכניות לירידה במשקל.

החוקרים העריכו כי התרופה המעודדות עוררות, ארמודפיניל, יכולה לשפר תפקוד נהיגה יותר מאשר טיפול אינבו במטופלים המנסים לרדת במשקל.

המחקר בוצע בתבנית אקראית, כפולת סמיות עם קבוצת ביקורת ובוצעה בו השוואה בין ארמודפיניל לטיפול אינבו על פני שישה חודשים באנשים אשר חולקו בצורה אקראית לקבל אחת משתי דיאטות במשך שישה חודשים עם מעקב נוסף בתום שנה. כלל המשתתפים היו בוגרים הסובלים מ-OSA אשר דחו את הטיפול הסטנדרטי וסובלים מישנוניות במהלך היום.

התוצא העיקרי שנבדק היה השינוי בסטיות נהיגה בשלושים הדקות האחרונות של נהיגת אחר הצהריים אשר נמשכה 90 דקות לאחר שישה חודשי טיפול. תוצאים משניים כללו את סולם Epworth לישנוניות, תוצאים תפקודיים של שאלון ישנוניות ומסת שומן כפי שנמדדה על ידי בדיקת DXA י(dual-emission X-ray absorptiometry).

החוקרים מצאו כי ארמודפיניל שיפרה תפקוד נהיגה לעומת אינבו לאחר שלושה חודשים (12.9 ס"מ, רווח בר-סמך 95%- 4.1-21.7; p=0.004), אך לא את התוצא העיקרי לאחר שישה חודשים (5.5 ס"מ, רווח בר-סמך 95%- -3.3-14.3 ס"מ; p=0.223). מטופלים שנטלו ארמודפיניל ירדו 2.4 ק"ג יותר בהיבט מסת השומן שלהם מאשר מטופלים שנטלו אינבו (רווח בר-סמך 95%- 0.9-4.0; p=0.002). תוצאים משניים אחרים לא היו מובהקים סטטיסטית.

מסקנת החוקרים היא כי ארמודפיניל לא שיפרה תפקוד נהיגה לאחר שישה חודשים. עם זאת, הטיפול יכול להיות טיפול נלווה יעיל לצורך ירידה במשקל באנשים עם OSA אשר מסרבים לטיפול השגרתי אך יש לבחון זאת במחקר בעל עוצמה ותבנית מתאימה.

מקור:

Chapman, J.L. et al. (2018) American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine

נושאים קשורים:  מחקרים,  ארמודפיניל,  נוביג'ל,  ישנוניות,  נהיגה,  דום נשימה חסימתי בשינה,  ירידה במשקל
תגובות