מחלת פרקים של הילדות 13.06.2018

מחקר עוקבה של 30 שנה: תפקוד, כאב ואיכות חיים במבוגרים עם JIA

מטרת המחקר הייתה לתאר את התפקוד, רמת הכאב ומדדים הקשורים באיכות חיים במבוגרים עם מחלת פרקים של הילדות

דלקת מפרקים (אילוסטרציה)
דלקת מפרקים (אילוסטרציה)

מטרת המחקר היתה לתאר את התפקוד, רמת הכאב ומדדים הקשורים באיכות חיים (Health related quality of life – HRQoL) במבוגרים עם מחלת פרקים של הילדות Juvenile Idiopathic Arthritis - JIA. החוקרים רצו לבחון את השינויים שחלו לאורך השנים ולמצוא מנבאים ל-HRQoL נמוכים יותר לאחר 30 שנות מחלה.

176 מטופלים שנבדקו לאחר 15 שנים עברו הערכה מחדש בעזרת מספר שאלונים להערכת המוגבלות -Health Assessment Questionnaire disability indexי– (HAQ DI) ושאלון ויזואלי אנלוגי להערכת הכאב (VAS pain). לאחר 23 ו-30 שנים המטופלים הוערכו בשנית בעזרת שאלון Medical outcomes study short form 36י– (SF-36). מטופלים עם מחלה פעילה אחרי 15 שנים לפחות נבדקו שוב לאחר 30 שנים. כל המטופלים הושוו לנבדקי ביקורת.

במעקב של 30 שנים, 82 מטופלים (47%) היו עם ציון גדול מ-0 במדד HAQ DI והציון החציוני במדד VAS pain עמד על 0.6 (בסקאלה של 0-10). הרכיב של הכאב הפיזי בשאלון SF-36 היה גרוע יותר בהשוואה לביקורת (P < 0.001), דבר שהיה נכון למטופלים ברמיסיה וגם לכאלה שלא (P ≤ 0.01).

בחלק ההערכה הנפשית של שאלון SF-36 לא נראו הבדלים בין תתי הקבוצות השונות. המטופלים קיבלו ציון גרוע יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת בכל תתי המדדים של SF-36, מלבד בשאלות על בריאות נפשית.

תוצאות החלק שמעריך את הכאב הפיזי בשאלון ירדו באופן משמעותי בין המעקב לאחר 15 שנים ולאחר 30 שנים (P = 0.001). תוצאות גרועות בהערכת הכאב הפיזי תאמו לציון נמוך יותר ב-HAQ DI, VAS pain, הערכה כוללת של המטופלים לגבי איכות חייהם וכן קבלה של קצבת נכות/קצבה סוציאלית לאחר 30 שנים. תוצאות גרועות במדדי ההערכה לאחר 15 שנים ניבאו תוצאות גרועות יותר בערכת הכאב הפיזי לאחר 30 שנים.

מסקנת החוקרים היא של-JIA השפעה מזיקה על מדדי איכות החיים, כפי שנמדד במחקר זה על ידי החלק שמעריך כאב פיזי בשאלון SF-36. מתאם גבוה לתוצאות אלו ראו החוקרים בחולים עם נכות, כאב, תשישות, איכות חיים נמוכה וקבלת קיצבה.

מקור:

Tollisen A. et al (2018). Arthritis Care Res

נושאים קשורים:  JIA,  מעקב,  איכות חיים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות