אוטיזם ו-ADHD 14.06.2018

הקשר בין הפרעות יל״ד בהריון לאוטיזם ו-ADHD ביילוד

מחקר זה בדק באמצעות מטה-אנליזה האם יש קשר בין הפרעות יתר לחץ דם בהריון והפרעת קשב וריכוז והפרעות מהספקטרום האוטיסטי ביילוד

הפרעות יתר לחץ דם בהריון נקשרו בעבר לאוטיזם ביילוד, אבל הקשר להפרעות נוירו-התפתחותיות אחרות פחות נחקר. העלייה בשכיחות הפרעות יתר לחץ דם בהריון בשנים האחרונות מעלה שאלות לגבי ההשלכות על האם והיילוד.

מחקר זה בדק באמצעות מטה-אנליזה האם יש קשר בין הפרעות יתר לחץ דם בהריון והפרעת קשב וריכוז (ADHD) והפרעות מהספקטרום האוטיסטי (ASD) ביילוד.

בסקר הספרות ומטה-אנליזה נכללו מחקרים תצפיתיים שכללו נתונים על הפרעות יל״ד בהריון ועלה ASD או ADHD ביילוד.

נתונים סטטיסטיים: בשקלול 11 מחקרים שהעידו על הקשר בין יל״ד בהריון ו-ASD ביילוד (777,518 נבדקות) הסיכון (odds ratio) היה 1.35 (רווח בר סמך של 95%: 1.11-1.64). בשקלול 6 מחקרים שהעידו על הקשר בין יל״ד בהריון ו-ADHD ביילוד (מעל 1,300,000 נבדקות) הסיכון (odds ratio) היה 1.29 (רווח בר סמך של 95%: 1.22-1.36).

סיכום: החוקרים סיכמו כי במטה-אנליזה נמצא קשר בין הפרעות יל״ד בהריון ושכיחות מוגברת של ADHD ו-ASD ביילוד, ממצא אשר מחזק את הצורך במעקב ואבחון מוקדם של ילדים אשר נחשפו ליל״ד בהריון.

מקור:

Association of Hypertensive Disorders of Pregnancy With Risk of Neurodevelopmental Disorders in Offspring: A Systematic Review and Meta-analysis.

Gillian M. Maher, et al. JAMA Psychiatry. Published online June 6, 2018.

 

ערכה : ד״ר נועה גולדשר מינרבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפרעות יל״ד בהריון,  ADHD,  ASD,  הפרעת קשב וריכוז,  אוטיזם
תגובות