פרקינסון 28.06.2018

תועלת בשיקום קוגניטיבי בחולי פרקינסון לטווח הארוך

מחקר התערבותי שנערך בספרד בדק האם לשיקום הקוגניטיבי גם השפעות ארוכות טווח על התפקוד הקוגניטיבי והמבנה של המוח בחולי פרקינסון

נוירולוגי, מומחה לפרקינסון (צילום: אילוסטרציה)
מחלת פרקינסון (צילום: אילוסטרציה)

מחקר שנערך בקרב 15 חולי פרקינסון מצא כי שיפור קוגניטיבי והתנהגותי שהושג ע״י שיקום קוגניטיבי במשך 3 חודשים נשמר במשך שנה וחצי.

שיקום קוגניטיבי נמצא יעיל להשגת שיפור קוגניטיבי בחולי פרקינסון בטווח הקצר. מחקר התערבותי שנערך בספרד בדק האם לשיקום הקוגניטיבי גם השפעות ארוכות טווח על התפקוד הקוגניטיבי והמבנה של המוח בחולים אלו.

15 חולי פרקינסון עברו שיקום קוגניטיבי במשך 3 חודשים. לחולים נעשתה הערכה קוגניטיבית, תפקודית ודימות של המוח ע״י fMRI לפני הטיפול (זמן 0), בתום 3 חודשים (זמן 1) וכעבור שנה וחצי (זמן 2). השיקום הקוגניטיבי כלל 3 מפגשים שבועיים של שעה שבהם עבדו עם המטופלים על קשב, זיכרון, שפה, תכנון וכישורים חברתיים.

נתונים סטטיסטיים: המטופלים שעברו שיקום קוגניטיבי הפגינו שיפור ביכולות קוגניטיביות, תפקודיות ועלייה ב-functional connectivity בהשוואה בין זמן 0 לזמן 2 (p<0.05). השיפור נשמר מהרמה בסיום השיקום (זמן 1) במשך שנה וחצי (זמן 2). עם זאת, חלה ירידה בכמות החומר האפור ושינויים במבנה של החומר הלבן (P<0.05).

סיכום: שיקום קוגניטיבי מביא לשיפור ביכולות קוגניטיביות ותפקודיות בחולי פרקינסון ושיפור זה נשמר לאורך שנה וחצי, על אף שהשינויים המוחיים הנוירודגנרטיביים נמשכים.

מקור:

Long-term effects of cognitive rehabilitation on brain, functional outcome and cognition in Parkinson's disease. Eur J Neurol. 2017 Sep 23. doi: 10.1111/ene.13472. [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרקינסון,  שיקום קוגניטיבי,  fMRI,  שינויים נוירודגנרטיביים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות