מערכת קרדיווסקולרית 28.06.2018

טיפול בספחת עם איקסקיזומאב (טאלץ) אינו משפיע על משתנים הקשורים למערכת הקרדיווסקולרית

מטופלים עם ספחת בינונית עד חמורה שטופלו בתוכנית המחקרים UNCOVER עם איקסקיזומאב (טאלץ) או אינבו, אחרי תקופת אינדוקציה עם איקסקיזומאב, לא הראו הבדלים ניכרים ברמות השומנים בדם, סוכר בצום או לחץ הדם. עם זאת, היו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות ברמות CRP עם רגישות גבוהה בתקופת האינדוקציה (12 שבועות)

המערכת הקרדיו-וסקולארית (אילוסטרציה)
המערכת הקרדיו-וסקולארית (אילוסטרציה)

השפעת הטיפול באיקסקיזומאב (Ixekizumab - Taltz) על משתנים קרדיווסקולריים אינה ידועה. המחקרים שלהלן חקרו משתנים הקשורים למערכת הקרדיווסקולרית בקרב מטופלים עם ספחת שטופלו באיקסקיזומאב.

המחקרים UNCOVER-1,י2-UNCOVER ו-3-UNCOVER היו מחקרים בשלב III שבמסגרתם מטופלים עם ספחת בינונית עד חמורה הוקצו אקראית לקבלת אינבו, איקסקיזומאב או אטנרצפט (Etanercept - Enbrel) בתקופת האינדוקציה (שבועות 0-12, 1/2/3-UNCOVER). בשבוע 12, המטופלים שהגיבו הוקצו מחדש לקבלת אינבו או איקסקיזומאב לתקופת התחזוקה (שבועות 12-60, 1/2-UNCOVER). מדדי מעבדה (פרופיל שומנים בצום, סוכר או CRP עם רגישות גבוהה [hsCRP]), משקל, לחץ דם ואק"ג נבדקו במהלך 60 שבועות.

המשתנים היו בטווחים תקינים בקו הבסיס, פרט לרמות טריגליצרידים ו- hsCRP שהיו גבוהות. לאחר תקופת התחזוקה, לא נצפו במהלך 60 שבועות המחקר שינויים מובהקים בהשוואה לאינבו מבחינת הכולסטרול הכללי, כולסטרול LDL, כולסטרול HDL, כולסטרול VLDL, טריגליצרידים, אפוליפופרוטאין 1A ו- B, סוכר בצום או לחץ הדם הסיסטולי/דיאסטולי. יש לציין כי יחס כולסטרול HDL/LDL נותר יציב במהלך תקופות האינדוקציה והתחזוקה. הריכוזים של hsCRP היו נמוכים באופן מובהק עם איקסקיזומאב בהשוואה לאינבו לאחר 12 שבועות ונותרו נמוכים לאחר 60 שבועות, למרות שלא באופן מובהק. בעוד שנצפו שינויים זמניים בפרמטרים מסוימים במהלך תקופת האינדוקציה, שינויים אלו לא נמשכו לתוך תקופת התחזוקה.

מגבלת המחקר היתה העדר הערכות ECO.
מתוצאות המחקר עולה כי ההשפעה של איקסקיזומאב (טאלץ) על משתנים הקשורים למערכת הקרדיווסקולרית הינה ניטרלית בקרב מטופלים עם ספחת.

מקור: 

J Am Acad Dermatol. 2018 Mar 13. pii: S0190-9622(18)30368-2. doi: 10.1016/j.jaad.2018.02.074. [Epub ahead of print]
Ixekizumab treatment shows a neutral impact on cardiovascular parameters in patients with moderate-to-severe plaque psoriasis: results from UNCOVER-1, -2, and -3.

נושאים קשורים:  ספחת,  איקסקיזומאב,  טאלץ,  אטנרצפט,  אנברל,  שומנים בדם,  טריגליצרידים,  כולסטרול,  LDL,  HDL,  אפוליפופרוטאין,  סוכר בצום,  CRP,  hsCRP,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו