צטוקסימאב

טיפול המכיל ציטוקסימאב כקו ראשון בסרטן קולורקטלי גרורתי - תוצאות ממחקר פאזה 2 רב-מרכזי

במגבלות גודל מדגם קטן, מחקר זה הדגים כי טיפול עם ציטוקסימאב נסבל היטב ומדגים פעילות מבטיחה בגידולים בצד שמאל בגיל המבוגר

בעוד שהתרופה נוגדת ה-VEGF, בבקיזומאב, נבדקה פעמים רבות כחלק מפרוטוקול עצימות נמוכה במטופלים מבוגרים במצב כללי שאינו מיטבי עם קרצינומה קולורקטלית גרורתית (mCRC), תרופות נוגדות EGFR כטיפול בנסיבות אלו לא נבדקו נכון להיום.

במחקר ה-SAAK41/10, היתרון של צטוקסימאב, לבדה או יחד עם קפציטבין (capecitabine), הוערך במבוגרים פגיעים עם mCRC ו-RAS/BRAF מזן הבר.

המחקר הופסק מוקדם בשל גיוס מטופלים איטי לאחר הכללת 24 המטופלים הראשונים (11 בזרוע המונותרפיה ו-13 בזרוע הטיפול המשולב). גיל המטופלים החציוני היה 80 שנים (טווח 71-89), ציון ה-CIRS-G היה 7 (טווח- 2-13) וציון ה-IADL החציוני היה 7 (טווח -3-8). בשבוע 12, 6 מתוך 11 (55%) המטופלים בזרוע המונותרפיה היו ללא התקדמות מחלה  ו-9 מתוך 13 (69%) מהמטופלים בזרוע הטיפול המשולב היה ללא התקדמות מחלה. שיעור התגובה היה 9% בזרוע המונותרפיה ו-38% בזרוע הטיפול המשולב. שישה מטופלים עם גידולים ראשוניים בצד ימין לא הגיבו לצטוקסימאב. בדיקת ריצוף הדור הבא הדגימה מוטציות נוספות המשפיעות על מסלולי RAS/RAF/MAP Kinase בחמישה מטופלים וארבעה מתוכם חוו התקדמות מחלה מוקדמת. צטוקסימאב נסבלה היטב לרוב ונצפתה מגמה לכיוון שיפור באיכות חיים הקשורה בתסמינים. בזרוע הטיפול המשולב, נצפתה היארעות גבוהה יותר של רעילות והפסקת טיפול.

החוקרים מסכמים כי גיוס מטופלים למחקר העומדים בקריטריונים גריאטריים ומולקולריים היה קשה מהצפוי. במגבלת גודל המדגם הקטן במחקר זה, טיפול עם ציטוקסימאב, כמונותרפיה או יחד עם קפציטבין, נסבל היטב ומדגים פעילות מבטיחה בגידולים בצד שמאל.

מקור: 

Kienle, D.L. et al. (2019) Journal of Geriatric Oncology

נושאים קשורים:  צטוקסימאב,  בבקיזומאב,  קפציטבין סרטן קולורקטלי,  בטיחות,  יעילות,  גיל מבוגר,  שרידות ללא התקדמות מחלה,  פאזה 2,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות