אישה בת 62 חוותה תסמינים קלים שמקורם התברר כליפומה ענקית במעי הגס. במקום הטיפול הסטנדרטי של כרית מעי, בוצעה כריתה פתיחה של גג הגידול השפיר באמצעות endoloop. כשלושה שבועות אחרי הניתוח חזרה המטופלת לניתוח חירום עקב תסמיני חסימת מעיים.

ליפומה במעי הגס הינה גידול שפיר ונדיר ברקמת השומן התת-רירית (submucosal) אשר ברוב המקרים לא גורמת לתסמינים. ליפומות גדולות יכולות לגרום להפרעות ותסמינים ולהוביל לכריתת מעי.

מטופלת בת 62 התלוננה על אי נוחות בבטן שנמשכה חודש ימים. בדיקה גופנית לא העלתה ממצאים ובדיקות מעבדה, אשר כללו ספירת דם מלאה, ביוכימיה ורמות CEA - carcinoembryonic antigen חזרו בטווחים תקינים.

בוצעה בדיקת קולונוסקופיה אשר גילתה במעי הרוחבי מסה צהובה, שטוחה (sessile) וענקית עם נקרוזה רירית ושטחית. גודל המסה היה כשמונה ס"מ, צורתה כישור (spindle) והיא כמעט וחסמה את חלל המעי. המסה היתה בעלת מרקם רך ונצפתה רקמה אשר דומה לשומן תת-רירי במגע עם מלקחי ביופסיה. האבחנה שניתנה היתה ליפומה במעי.

עקב הסיכון הגבוה של חסימת מעי מלאה ודימום, בוצעה כריתת גידול אנדוסקופית. הרופאים השתמשו בהתקן קשירה ו-endoloop הניתן לניתוק כדי לקשור את בסיס המסה ולחסום את אספקת הדם.

עם הידוק ה-endoloop, צבעה של המסה השתנה לסגול ואז בוצעה כריתה פתיחה (unroofing resection) באמצעות snare catheter בקצה המסה, כך ששארית הליפומה יכלה לנזול החוצה מהמשטח החשוף.

בדיקה פתולוגית של הנגע הכרות הראתה כי מדובר בגיל תת-רירי עם תאי שומן אופייניים והאבחנה של ליפומה אושרה. אי הנוחות הבטנית של המטופלת עברה לאחר הניתוח. המהלך הבתר-ניתוחי היה ללא אירועים והיא שוחררה לביתה ביום השלישי לאחר הניתוח.

ביום ה-22 לאחר הניתוח, המטופלת סבלה מכאבי בטן, נפיחות ותסמינים נוספים אשר ייתכן ונגרמו מחסימת מעיים משארית הגידול שנשרה למעי. בוצעה קולונוסקופיה במסגרת חירום, במהלכה נמצאה מסה ענקית בגודל כשמונה ס"מ בחיבור של המעי הגס היורד למעי העקול, אשר חסמה את חלל המעי.  המסה הוסרה מהמעי במהלך הניתוח ואחריו נעלמו התסמינים עליהם דיווחה המטופלת.

קולונוסקופיה שבוצעה שישה חודשים לאחר מכן הראתה שכבת רירית מצולקת באתר הקשירה, ללא חסימת חלל המעי וללא שארית מהליפומה.

כריתה אנדוסקופית בטכניקת unroofing הינה אפשרות טובה לטיפול בליפומה ענקית, במקום כריתת מעי. עם זאת, יש לעקוב אחר המטופלים מפני חשש לחסימת מעיים עקב תנשורת מהגידול.

מקור:

Medicine (Baltimore). 2018 Jun;97(23):e10995. doi: 10.1097/MD.0000000000010995.
Endoscopic resection of a giant colonic lipoma with endoloop-assisted unroofing technique: A case report.

 

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  יפומה,  גידול שפיר במעי הגס,  חסימת מעיים,  שומן תת-רירי,  קולונוסקופיה,  כריתה אנדוסקופית,  endoloop,  כריתה פתיחה,  unroofing