סרטן ערמונית גרורתי עמיד לסירוס 30.07.2018

טיפול קו שני עם אנזלוטמיד (אקסטנדי) משפיע על חלק מהמטופלים

מחקר זה הראה כי לטיפול עוקב עם אנזלוטמיד (אקסטנדי) פעילות אנטי-סרטנית בקרב מספר מטופלים עם סרטן ערמונית גרורתי עמיד לסירוס שמחלתם התקדמה לאחר טיפול שנמשך 24 שבועות או יותר עם אבירטרון אצטט ופרדניזון

אנזלוטמיד (Enzalutamide - Xtandi) ואבירטרון אצטט (Abiraterone - Zytiga) יחד עם פרדניזון (Prednisone), אשר פועל על ציר הקולטן לאנדרוגן, הרחיבו את היקף הטיפול בסרטן ערמונית מתקדם. ניתוחים רטרוספקטיביים הציעו כי קיימת עמידות צולבת (cross-resistance) במידת מה בין שתי תרופות אלו כאשר נעשה בהן שימוש רציף, אך עדיין לא פורסמו דיווחים ממחקרים פרוספקטיביים בעלי עוצמה. מטרת המחקר הנוכחי היתה למלא התחייבות לפיקוח לאחר הרשמה, על ידי הערכת היעילות והבטיחות של אנזלוטמיד בקרב מטופלים עם סרטן ערמונית גרורתי עמיד לסירוס (metastatic castration-resistant prostate cancer - mCRPC) אשר מחלתם התקדמה לאחר טיפול עם אבירטרון אצטט בשילוב עם פרדניזון.

למחקר רב-מרכזי זה, עם זרוע יחידה ותווית פתוחה, גויסו מטופלים עם mCRPC שהתקדם לאחר 24 שבועות או יותר של טיפול באבירטרון אצטט ופרדניזון. כל המטופלים המשיכו בטיפול מסרס במהלך המחקר. טיפול כימותרפי קודם לא שלל השתתפות במחקר אך לא היה קריטריון נדרש להכללה. כל המטופלים קיבלו אנזלוטמיד פומי במינון 160 מ"ג ליום. התוצא העיקרי היה הישרדות ללא התקדמות רדיוגרפית. תוצאים משניים היו הישרדות כללית, תגובת האנטיגן הספציפי לערמונית (PSA) ומשך הזמן עד להתקדמות PSA. בנוסף הוערכו נתוני בטיחות. שיטות קפלן-מאייר שימשו לניתוחים תיאוריים של תוצאי זמן עד לאירוע (time-to-event endpoints).

214 מטופלים בסך הכל טופלו באנזלוטמיד, מתוכם 145 לא נחשפו קודם לכימותרפיה. חציון ההישרדות ללא התקדמות רדיוגרפית היה 8.1 חודשים (95% רווח בר סמך: 6.1-8.3); חציון ההישרדות הכללית לא הושג. שיעור תגובת ה-PSA הלא מאומתת היה 27% (48/181). חציון הזמן עד להתקדמות PSA היה 5.7 חודשים (95% רווח בר סמך: 5.6-5.8). תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הקשורות לטיפול היו עייפות (32%), ירידה בתיאבון (25%), אסתניה (18%), כאבי גב (17%) וכאבי מפרקים (16%). לא דווח על פרכוסים.

אנזלוטמיד (אקסטנדי) הפגין פעילות אנטי-סרטנית בחלק מהמטופלים עם mCRPC שמחלתם התקדמה לאחר 24 שבועות או יותר עם טיפול משולב של אבירטרון אצטט (זייטיגה) ופרדניזון.

מקור: 

Eur Urol. 2018 Jul;74(1):37-45. doi: 10.1016/j.eururo.2017.07.035. Epub 2017 Aug 23.
Antitumour Activity and Safety of Enzalutamide in Patients with Metastatic Castration-resistant Prostate Cancer Previously Treated with Abiraterone Acetate Plus Prednisone for ≥24 weeks in Europe.
de Bono JS1, Chowdhury S2, Feyerabend S3, Elliott T4, Grande E5, Melhem-Bertrandt A6, Baron B7, Hirmand M8, Werbrouck P9, Fizazi K10.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנזלוטמיד,  אקסטנדי,  אבירטרון אצטט,  זייטיגה,  פרדניזון,  אנטיגן ספציפי לערמונית,  PSA,  תגובת PSA,  הישרדות ללא התקדמות רדיוגרפית,  הישרדות כללית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך