חדשות 02.08.2018

"הדסה": שימוש בחומר ניגוד חדשני המאפשר אבחון גידולים בכבד ובכליות

החומר החדשני מאפשר אף לבדוק באופן מיידי באולטרסאונד את תגובת המטופל לטיפול אונקולוגי

ד"ר ליאת אפלבום בבדיקה הראשונה עם חומר הניגוד החדשני ב"הדסה"

שימוש ראשון בארץ נערך השבוע במרכז הרפואי הדסה עין כרם, לחומר ניגוד חדשני לשימוש באולטרסאונד. מדובר ב-SONO VUE, חומר מוכר הנמצא בשימוש במדינות אירופה ולאחרונה גם בארה"ב, אך זו פעם ראשונה שנעשה בו שימוש בישראל.

החומר החדשני יצר מהפכה בתחום בדיקות האולטרה סאונד בעולם. חומר הניגוד, המוזרק דרך הוריד, משפר באופן ניכר את היכולות האבחנתיות של בדיקת האולטרסאונד, ואף משדרג משמעותית את היכולות הטיפוליות של המכשיר. בנוסף, ניתן לאפיין ולאבחן גידולים בכבד או בכליות באמצעות האולטרסאונד, ובין השאר לבדוק באופן מידי את תגובת המטופל לטיפול אונקולוגי.

החומר אינו מופרש דרך הכליות ולכן לא פוגע בהן, וניתן לעשות בו שימוש גם לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית.

השימוש בחומר בביצוע אולטרסאונד בילדים הוא בעל חשיבות עצומה מכיוון שבדיקת ה-CT השמרנית יותר, המקובלת כיום, כרוכה בכמות לא מבוטלת של קרינה אבל הייתה הכרח במקרים מסוימים, שכעת חלקם יוכלו להיות מוחלפים ע"י אולטרסאונד עם חומר הניגוד- בדיקה ללא קרינה וללא סיכון לפגיעה כלייתית.

השימוש הראשון ב"הדסה" נוהל תחת ידה של ד"ר ליאת אפלבום, מנהלת המכון לאולטרה סאונד אבחנתי ופולשני בהדסה ויו"ר החברה הישראלית לאולטרסאונד ברפואה, ויחד עימה אורח הכבוד פרופ' פאול סידהו מהמרכז הרפואי קינגס קולג' בלונדון - החלוץ והמוביל בתחום זה בעולם. הגיעו לצפות בהליך מנהלי מחלקות, יחידות ומכוני אולטרסאונד ואף כירורגים מבתי חולים שונים בארץ, על מנת ללמוד את השיטה.

ד"ר אפלבום, יחד עם פרופ' סידהו, ביצעו את הפרוצדורה עם חומר הניגוד החדש בשבעה מטופלים ביחידת האולטרה סאונד בהדסה, תוך שידור ישיר של הטיפול לאולם ההרצאות של המכון, ובו צפו בעניין רב והתרגשות ניכרת אנשי המקצוע שהגיעו לרגל האירוע.

"במקרה של חומר הניגוד הזה, מדובר בכלי אבחנתי מצוין", אמרה ד"ר אפלבום, "אך יתרה מכך, מבחינתנו מדובר בכלי נשק של ממש לזיהוי גידולים והתמודדות איתם ברמת מהירות ודיוק שלא היו זמינים עד כה בישראל, תוך יצירת הקלה לצד הקטנת סיכון למטופלים שלנו. ברכתו של פרופ' סידהו, מוביל עולמי בתחום האולטרסאונד, רק מבטיחה כי ישראל מבססת עוד יותר את נוכחותה בחוד החנית האבחונית בתחום ההדמיה. אני מקווה שתוך זמן קצר הבדיקה החדשנית הזו תהיה אמת המידה בתחום, בכל המרכזים הרפואיים ברחבי מדינת ישראל".

המטופל הראשון בארץ ש"טעם" את חומר הניגוד החדש היה רופא מומחה ממרכז הארץ הנדרש למעקב אחרי תהליך בכבד. "התחושה בבדיקה הייתה רגילה לחלוטין – כמו אולטרה סאונד רגיל", סיפר הרופא. "היה לי לכבוד לתרום את חלקי לחדשנות הרפואית הזו בבדיקת ההדמיה, הצוות בהדסה היה מרשים כהרגלו ואת התוצאות של הבדיקה זכיתי לראות במהירות ובבהירות", סיכם.

 

 

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  חדשות,  חומר ניגוד,  SONO VUE,  גידולים בכבד
תגובות