מחקרים 17.09.2018

טיפול פומי המתמקד בציר הקולטנים לאנדרוגנים משנה את הרכב חיידקי המעיים של גברים עם סרטן ערמונית

התוצאות מדווחות על הבדל מובהק בשונות האלפא של חיידקי המעיים בקרב גברים עם לעומת אלו ללא אבחנה של סרטן הערמונית

צילום מיקרוסקופי של סרטן הערמונית (צילום: ויקיפדיה)
צילום מיקרוסקופי של סרטן הערמונית (צילום: ויקיפדיה)

ידוע כי אוכלוסיית החיידקים החיים במערכת העיכול יכולה להשפיע על חילוף החומרים, פרמקו-קינטיקות ורעילות של טיפולים אנטי-סרטניים. מנגד, ההשפעה של טיפולים אנטי-סרטניים על הרכב חיידקי המעיים אינה ברורה. בבסיס מחקר זה עמדה השערה כי טיפולים פומיים המתמקדים בציר הקולטנים לאנדרוגנים (axis-targeted therapies - ATT), כולל ביקאלוטמיד (Bicalutamide – Casodex, Medimide), אנזלוטמיד (Enzalutamide- Xtandi) ואבירטרון אצטט (Abiraterone acetate - Zytiga), עשויים להיות קשורים להבדלים בהרכב חיידקי המעיים.

נערך במסגרת מחקר החתך פרופיל חיידקי צואה ל-30 מטופלים, כולל מתנדבים בריאים וגברים במצבים קליניים שונים של סרטן הערמונית (כגון מחלה מקומית, הישנות ביוכימית ומחלה גרורתית). עריכת הפרופילים בוצעה באמצעות ריצוף האמפליקון 16S rDNA. הסקה תפקודית (Functional inference) של הטקסונים (taxa) שזוהו בוצעה באמצעות תוכנת הביו-אינפורמטיקה PICRUSt.

התוצאות מדווחות על הבדל מובהק בשונות האלפא של חיידקי המעיים בקרב גברים עם לעומת אלו ללא אבחנה של סרטן הערמונית. ניתוח נוסף זיהה הבדלים מובהקים בהרכב חיידקי המעיים בקרב גברים המטופלים עם ATT, כולל שפע גדול יותר של מינים שנקשרו בעבר לאימונותרפיות נגד PD-1, כגון Akkermansia muciniphila וזני Ruminococcaceae. בניתוחים תפקודיים נמצא ייצוג עשיר של מסלולים גנטיים חיידקיים המעורבים בביוסינתזה של סטרואידים וביוסינתזה של הורמונים סטרואידלים בחיידקי הצואה של גברים הנוטלים ATT פומי.

קיימים הבדלים ברי-מדידה באוכלוסיית חיידקי המעיים של גברים המקבלים ATT פומי. תוצאות המחקר מובילות להנחה כי טיפולים הורמונליים פומיים עבור סרטן הערמונית עשויים לשנות את אוכלוסיית חיידקי המעיים, להשפיע על התגובות הקליניים ל-ATT ו/או לשנות אולי את ההשפעות נוגדות הגידול של טיפולים עתידיים, כולל אימונותרפיה. לאור הממצאים, יש צורך במחקרי אורך גדולים יותר.

מקור:

Compositional differences in gastrointestinal microbiota in prostate cancer patients treated with androgen axis-targeted therapies.

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  חיידקי מעיים,  סרטן ערמונית,  prostate cancer,  טיפולים ממוקדים בציר הקולטנים לאנדורגנים,  אנזלוטמיד,  Enzalutamide,  אקסטנדי,  Xtandi,  אבירטרון אצטט,  Abiraterone acetate,  זייטיגה,  Zytiga,  ביקאלוטמיד,  Bicalutamide,  קזודקס,  Casodex,  מדימיד,  Medimide,  ריצוף אמפליקון16S rDNA,  חיידקי צואה,  Akkermansia muciniphila,  Ruminococcaceae,  אורואונקולוגיה,  uro-oncology
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות