מחקרים 17.09.2018

משך הזמן עד להתייצגות גרורתית ונפח המחלה מעידים על הפרוגנוזה של סרטן ערמונית גרורתי רגיש להורמון

ערמונית (איור: אילוסטרציה)
ערמונית (איור: אילוסטרציה)

כיום אין סטנדרט סיווג אוניברסלי מקובל עבור מטופלים עם סרטן ערמונית גרורתי רגיש להורמון (metastatic hormone sensitive prostate cancer- mHSPC) אשר טופלו בטיפול מעכב אנדרוגן (androgen deprivation therapy – ADT).

ניתוחים של תתי קבוצות הראו כי מטופלים עם mHSPC ונפח קטן, לפי הגדרת מחקר CHAARTED (ChemoHormonal Therapy Versus Androgen Ablation Randomized Trial for Extensive Disease in Prostate Cancer) ומטופלים שחוו הישנות לאחר טיפול מקומי קודם, היו עם הישרדות כללית ממושכת יותר, בהשוואה למטופלים עם נפח גבוה ומחלה ראשונית (de novo), בהתאמה. באמצעות מרשם המבוסס בבית חולים, ביקשו החוקרים לבחון האם שיטת סיווג המבוססת על משך המחלה הגרורתית (טיפול מקומי קודם או מחלה ראשונית) ועל נפח המחלה (נמוך או גבוה) הינם גורמים פרוגנוסטיים עבור מטופלים עם mHSPC המקבלים ADT.

עוקבה רטרוספקטיבית של מטופלים עוקבים עם mHSPC שטופלו ב- ADT בין השנים 1990-2013 נבחרה מתוך מאגר הנתונים של המכון לסרטן "דנה פרבר" בבוסטון, ארצות הברית וסווגה עם מחלה ראשונית או הישנות של המחלה ונפח גבוה או נמוך בעת התחלת ADT. התוצא העיקרי היה ההישרדות הכללית והתוצא המשני היה משך הזמן עד התקדמות לסרטן ערמונית עמיד לסירוס (castration-resistant prostate cancer - CRPC). התוצאים הוערכו מתאריך התחלת ADT בשיטת קפלן-מאייר. נעשה שימוש במודלים רבי משתנים לסיכונים יחסיים על-שם קוקס עם גורמים פרוגנוסטיים מוכרים.

העוקבה האנליטית הורכבה מ- 436 מטופלים. חציון ההישרדות הכללית ומשך הזמן עד ל- CRPC עבור הישנות המחלה עם נפח נמוך היו 92.4 (95% רווח בר סמך: 80.4-127.2) ו- 25.6 (21-35.7) חודשים ועבור מחלה ראשונית עם נפח גבוה הם היו 43.2 (37.2-56.4) ו- 12.2 (9.8-14.8) חודשים, בהתאמה, בעוד שערכי ביניים נצפו עבור הישנות המחלה עם נפח גבוה ומחלה ראשונית גרורתית עם נפח נמוך. נצפה שיפוע חזק עבור שני התוצאים (ptrend test<0.0001) בארבעת הקבוצות. בניתוח רב-משתנים, התייצגות עם מחלה ראשונית, נפח גבוה וכאב הקשור לסרטן היו גורמים פרוגנוסטיים בלתי תלויים.

במרשם מבוסס-בית חולים זה, משך הזמן עד להתייצגות גרורתית ונפח המחלה היו גורמי ניבוי פרוגנוסטיים עבור מטופלים עם mHSPC שטופלו עם ADT. שיטת סיווג פרוגנוסטית פשוטה זו יכולה לסייע בייעוץ למטופלים ובעיצוב מחקרים עתידיים.

מקור:

Prostate. 2018 Sep;78(12):889-895,

Time of metastatic disease presentation and volume of disease are prognostic for metastatic hormone sensitive prostate cancer (mHSPC).

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן ערמונית רגיש להורמון,  סרטן ערמונית גרורתי,  metastatic hormone sensitive prostate cancer,  סרטן ערמונית עמיד לסירוס,  Castration-resistant prostate cancer,  טיפול מעכב אנדרוגן,  androgen deprivation therapy,  ADT,  מחקר CHAARTED,  הישרדות כללית,  נפח גבוה,  נפח נמוך,  הישנות,  מחלה ראשונית,  אורואונקולוגיה,  uro-oncology
תגובות