פסוריאזיס 15.10.2018

שמירה על עור נקי במטופלים עם פסוריאזיס המקבלים איקסקיזומאב - מעקב של שלוש שנים

איקסקיזומאב משמרת שיעורי תגובה גבוהים של עור וציפורניים חפים מנגעים ללא בעיות בטיחות חדשות נכון לזמן מעקב של שלוש שנים במטופלים עם פלאק פסוריאזיס בינונית-קשה

עור (צילום: אילוסטרציה)
עור (צילום: אילוסטרציה)

פסוריאזיס הינה מחלה כרונית הדורשת טיפול ארוך טווח. איקסקיזומאב הינו נוגדן מונוקלונלי בעל אפיניות גבוהה התוקף באופן סלקטיבי את האינטרלאוקין 17A ומאושר לשימוש במטופלים עם פלאק פסוריאזיס בינונית-קשה.

מטרת המחקר הייתה להעריך את היעילות והבטיחות של איקסקיזומאב במשך 156 שבועות במטופלים שהשתתפו במחקר ה-UNCOVER-3. המטופלים קיבלו את התרופה במינון 160 מ"ג בשבוע 0, במינון 80 מ"ג כל שבועיים עד לשבוע 12 ולאחר מכן כל ארבעה שבועות במינון זהה.

המשתתפים שחולקו בתחילה לקבל איקסקיזומאב כל שבועיים, כל ארבעה שבועות או אטנרספט פעמיים בשבוע או טיפול אינבו השתתפו בשלב הארכה של המחקר שבמסגרתו הם קיבלו איקסקיזומאב כל ארבעה שבועות. מידע בנוגע ליעילות סוכם באמצעות שיטות “as-observed”, “multiple imputation” ו-“nonresponder imputation”.

החוקרים מצאו כי בשבוע 156, שיעור התגובה היה 80.5%, 66.0% ו-45.1% עבור PASI של 75, 90 ו-100 באמצעות שיטת ה-nonresponder imputation, בהתאמה ו-97.2% ו-86.2% עבור PASI של 75 באמצעות שיטת as-observed ו-multiple imputation בהתאמה. שיעורי תגובה דומים נצפו במטופלים עם מעורבות קרקפת, ציפורניים וכפות רגליים וידיים בתחילת המחקר. לא זוהו בעיות בטיחות חדשות במסגרת המחקר עד לזמן מעקב של שלוש שנים.

יש לציין כי לאחר שבוע 12 לא בוצעה השוואה לטיפול אינבו או טיפול פעיל אחר אך החוקרים מסכמים כי איקסקיזומאב משמרת שיעורי תגובה גבוהים של עור וציפורניים חפים מנגעים ללא בעיות בטיחות חדשות נכון לזמן מעקב של שלוש שנים.

מקור: 

Leonardi, C. et al. (2018) Journal of the American Academy of Dermatology. Accepted Manuscript

נושאים קשורים:  פסוריאזיס,  טיפול,  עור חף מנגעים,  איקסקיזומאב,  מעקב ארוך טווח,  בטיחות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך