מחלת כבד שומנית 21.10.2018

מחלת כבד שומנית שאינה על רקע אלכוהול בילדים ואזורי הצטברות השומן

הקשר בין אזור הצטברות השומן לבין מאפיינים דמוגרפיים, קליניים והיסטולוגיים של ילדים עם NAFLD

הצטברות שומן מוקדית באזור 1 (zone) בכבד היא אמנם נדירה במבוגרים עם מחלת כבד שומנית שאינה על רקע אלכוהול (nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD), אך מתרחשת לעתים בילדים עם NAFLD.

במחקר חדש שנערך ב-University of California, San Diego School of Medicine בקליפורניה, ארה"ב, שהתפרסם בכתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatolgy, בחנו החוקרים האם הצטברות שומן ממוקדת באזור 1 ובאזור 3 בכבד מהווים תת-פנוטיפים של NAFLD בילדים. בנוסף, ביקשו החוקרים לקבע את הקשרים בין אזור הצטברות השומן לבין מאפיינים דמוגרפיים, קליניים והיסטולוגיים של ילדים עם NAFLD.

החוקרים ביצעו מחקר חתך בקרב 813 ילדים (גיל מתחת ל-18 שנים, גיל ממוצע 12.8 סטיית תקן 2.7 שנים). הנבדקים היו חולי NAFLD  שאובחנה בביופסיה ואשר היו רשומים ב-Nonalcoholic Steatohepatitis Clinical Research Network. ההיסטולוגיה הכבדית נבדקה באמצעות שיטת הניקוד של ה-Nonalcoholic Steatohepatitis Clinical Research Network.

הצטברות שומן באזור 1 נמצאה בקרב 18% מהילדים עם NAFLDי(n=146) והצטברות שומן באזור 3 נמצאה בקרב 32% מהילדים (n=244). ילדים עם הצטברות שומן באזור 1 היו צעירים יותר באופן מובהק (10 שנים בהשוואה ל-14 שנים, P<0.001), והיו עם אחוז גבוה יותר של פיברוזיס כללי (81% בהשוואה ל-51%; P<0.001) או פיברוזיס מתקדם (13% בהשוואה ל-5%; P<0.001) בהשוואה לילדים עם הצטברות שומן באזור 3. לעומת זאת, ילדים עם הצטברות שומן באזור 3 היו עם סיכוי גדול יותר באופן מובהק לדלקת של הכבד על רקע הצטברות שומן (steatohepatitis), עם 30% מהילדים בהשוואה ל-6% מהילדים עם הצטברות שומן באזור 1 (P<0.001).

לאור הממצאים החוקרים מסכמים שילדים עם הצטברות שומן באזורים 1 ו-3 הם בעלי תת-פנוטיפ חשוב של NAFLD פדיאטרי. לילדים עם הצטברות שומן באזור 1  יש יותר סיכוי לפתח פיברוזיס מתקדם, בעוד שלילדים עם הצטברות שומן באזור 3 יש יותר סיכוי לפתח steatohepatitis. החוקרים מסכמים עוד שעל מנת להשיג הבנה מלאה של NAFLD בילדים, מחקרים אשר בוחנים את הפתופיזיולוגיה, המהלך הטבעי והתגובה לטיפול צריכים לקחת בחשבון גם את האזור בכבד בו השומן מצטבר.

מקור:

Africa, J. et al. (2018). In Children With Nonalcoholic Fatty Liver Disease, Zone 1 Steatosis Is Associated With Advanced Fibrosis. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 16(3), pp.438-446.e1.

 

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  NAFLD,  הצטברות שומן,  פיברוזיס,  steatohepatitis,  zone 1
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות