פסוריאזיס 29.10.2018

יום הפסוריאזיס הבינלאומי: גידול ניכר במספר חולי הפסוריאזיס בישראל

265,260 ישראלים חולים בפסוריאזיס, כאשר חלק מהחולים מתמודדים גם עם דלקת מפרקים פסוריאטית

על פי הערכות, אוכלוסיית חולי פסוריאזיס בישראל צפויה להגיע ב-2048 לכ-456,000 חולים. מנתוני הפדרציה הבינלאומית של ארגוני הפסוריאזיס, ה-IFPA, עולה כי בכל העולם יש כ-125 מיליון איש המתמודדים עם פסוריאזיס.

בשנה החולפת חל גידול ניכר במספר חולי פסוריאזיס בישראל כאשר 4,890 תינוקות, ילדים גברים ונשים הצטרפו לאוכלוסיית החולים. כיום היא מונה 265,260 איש ואישה, כך נמסר מאגודת הפסוריאזיס שמציינת היום (שני) את "יום הפסוריאזיס הבינלאומי".

פסוריאזיס היא מחלה כרונית המתמשכת כל החיים. המחלה מתבטאת בנגעים אדומים עם קשקשת על פני הגוף ועלולה להופיע בכל גיל. יש לה רקע תורשתי גנטי. בקרב שליש מהחולים קיימת היסטוריה משפחתית של חולה נוסף - לרוב אחים, הורים או דודים. בשל המאפיינים החיצוניים של המחלה נאלצים חלק מהחולים להתמודד עם אפליה, נידוי חברתי וסטיגמה.

יונה מנטקה קציר, מנכ"לית אגודת הפסוריאזיס: "פסוריאזיס נפוצה באופן יחסי בארץ ובעולם ומופיעה בקרב כ-3% מהאוכלוסייה בדרגות שונות. אולם בגלל תחושת הבושה חלק מהחולים לא פונים לתמיכה ואולי גם לא לעזרה רפואית. זו מחלה רב מערכתית ועל פי המחקרים, החולים בה נמצאים בסיכון מוגבר למחלות לב, כלי דם, השמנת יתר וסוכרת במהלך החיים. חלק מהחולים גם מתמודדים עם דלקת מפרקים פסוריאטית - פסוריאזיס ארטריטיס - הגורמת לכאבים ונפיחות".

באחרונה הוכרה המחלה על ידי אגון הבריאות העולמי כמחלה חמורה. הארגון יצא בקריאה להנגיש לציבור החולים את מגוון הטיפולים המתקדמים הקיימים. עדיין לא קיימת שיטה לריפוי המחלה, אך יש תרופות מתקדמות רבות וטיפולים ביולוגים הנמצאים בסל הבריאות המעניקים הקלה בתסמינים ומשפרים את איכות החיים. בסל הבריאות גם טיפול אקלימי: חשיפה לשמש בים המלח. החשיפה ההדרגתית והמצטברת לקרינה העל סגולה, במקום הנמוך ביותר בעולם יוצרת הטבה ניכרת אלא שלא קיימת שיטת טיפול אחת המתאימה לכול החולים. נדרשת התייעצות עם רופא עור וכן לנסות סוגים שונים של טיפולים.

נושאים קשורים:  דלקת מפרקים פסוריאטית,  פסוריאזיס,  יום הפסוריאזיס הבינלאומי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות