קוגניציה 29.10.2018

פגיעה קוגניטיבית ולזיות מוחיות בחולים עם אי ספיקת לב כרונית

שכיחות, סוג וחומרת פגיעות נוירו-קוגניטיביות בחולים עם אי ספיקת לב (אס"ל)

ליקויים קוגנטיביים רבים דווחו בחולים עם אי ספיקת לב (אס"ל) במספר עבודות קליניות. יחד עם זאת, חסר מידע אמין בנוגע לשכיחות, סוג וחומרת פגיעות אלו. במחקר שפורסם בחודש הקודם בכתב העת JACC Heart Failure, צוות חוקרים גרמני מבית החולים האוניברסיטאי וירצבורג (Wurzburg) ניסה לאפיין את הספקטרום של פגיעות ברקמת המוח באס"ל ולבחון באיזו מידה ניתן לקשר בין סוג הפגיעה המוחית לליקוי הקוגניטיבי.

במחקר השתתפו 148 חולים עם אי ספיקה סיסטולית ודיאסטולית (גיל ממוצע של 64 ± 11 שנים, 16% נשים, ירידה ממוצעת של פליטה בחדר שמאל של %43 ± 8%). החולים עברו בדיקות קרדיולוגיות, נוירולוגיות, נוירופסיכולוגיות ו-MRI מוח. במקביל קבוצה של 288 נבדקים בריאים שהותאמה מבחינת גיל ומין נלקחה כקבוצת בקרה להשוואת הדימות ב MRI.

החוקרים מצאו זמני תגובה ירודים במשימות קוגניטיביות המודדות קשב ב-41% מהחולים וליקויים בזיכרון מילולי ב-46% מהם. ב-MRI החולים הראו ניוון מתקדם יותר של האונה הטמפוראלית (MTA) בהשוואה לקבוצת הביקורת (2.1 ± 0.9 לעומת 1.0 ± 0.6, p <0.001). דרגת האטרופיה של ה-MTA הייתה קשורה באופן מובהק לחומרת הליקוי הקוגניטיבי. בחומר הלבן לעומת זאת לא נמצאו שינויים משמעותיים. בנוסף, החולים היו בסיכון מוגבר פי 2.7 לקיומן של לקונות הניראות בדימות ה-MRI ללא התייצגות קלינית.

חולי אי ספיק, לב נוטים לסבול מחסרים קוגניטיביים בתחומי הקשב והזיכרון. הפגיעות ב-MTA אבל לא בחומר הלבן ככל הנראה קשורות לליקוי הקוגניטיבי.

מקור:

Frey, Anna, Roxane Sell, György A. Homola, Carolin Malsch, Peter Kraft, Ignaz Gunreben, Caroline Morbach et al. "Cognitive deficits and related brain lesions in patients with chronic heart failure." JACC: Heart Failure (2018).

נושאים קשורים:  מחקרים,  אי ספיקת לב,  תפקוד קוגניטיבי
תגובות