תיאור מקרה 04.11.2018

תיאור מקרה: נדידת צעצוע מין נשי לשלפוחית השתן

המקרה הראשון המתועד של פליטה ספונטנית דרך השופכה של גוף זר בגודל משמעותי שנתקע בשלפוחית השתן

מערכת השתן בגוף האישה (אילוסטרציה)
מערכת השתן בגוף האישה (אילוסטרציה)

אישה בת 47 הגיעה למחלקה אורולוגית לאחר נדידה של מרחיב שופכה, שנקנה למטרת גירוי מיני ונתקע בגופה. בדיקות הדמיה מצאו את הגוף הזר, שאורכו כשישה ס"מ, בשלפוחית השתן ונקבע לה תור להוצאת החפץ. עם זאת, יום לאחר הגעתה היא דיווחה כי אין יותר צורך בהליך.

החדרת גופים זרים לשופכה הנשית למטרת גירוי אוטו-ארוטי או עקב הפרעות פסיכיאטריות אינה דבר נדיר. ההיארעות של נדידות חפצים אלה לשלפוחית השתן מביאה לצורך בהסרת הגוף הזר מיד לאחר החדרתו, עקב סיכוי גבוה להופעת סיבוכים ארוכי טווח.

אישה בת 47 הופנתה למחלקת אורולוגיה עקב נדידה אל תוך שלפוחית השתן של מרחיב שופכה מתכתי המשמש לגירוי מיני. המטופלת סיפרה כי קנתה את החפץ דרך אתר אינטרנט לצעצועי מין.

בדיקת אולטראסאונד וצילום רנטגן של האגן הדגימו בבירור את נוכחות החפץ שצורתו כקליע רובה ואורכו כשישה ס"מ, אשר היה ממקום בשלפוחית השתן. מאחר ולמטופלת לא היו תסמינים, היא שוחררה לביתה עם טיפול אנטיביוטי ונקבע לה תור להוצאת החפץ יומיים לאחר מכן, תחת טשטוש, באמצעות נפרוסקופ.

ביום למחרת, בבירור טלפוני לשלומה, המטופלת סירבה לאשפוז מאחר ולטענתה היא הצליחה להוציא את מרחיב השופכה מהשלפוחית בעצמה, דרך השופכה. בדיקת אולטראסאונד וצילום רנטגן נוספים אישרו את העדר הגוף הזר.

הוצאת גופים זרים שהוחדרו דרך פתחי גוף למטרת גירוי מיני הינה מומחיות אורולוגית מוכרת. במקרה זה היה מעניין לגלות כי המטופלת הצליחה למקם נכונה את החפץ בגופה כך שניתן היה להוציאו דרך השופכה במהלך מתן שתן. למיטב ידיעת הכותבים, זהו המקרה הראשון המתועד של פליטה ספונטנית דרך השופכה של גוף זר בגודל משמעותי שנתקע בשלפוחית השתן.

גירוי מיני של נשים על ידי החדרת מרחיבי שופכה הופך לדבר שבשגרה, לפי ההיצע הרחב של חפצים אלו באתרי אינטרנט יעודיים ולכן צפוי כי מקרים של נדידה ארעית של צעצועי מין לשלפוחית יופיעו בתדירות הולכת וגוברת במחלקות האורולוגיות.

מקור:

BMC Urol. 2018 Oct 3;18(1):85. doi: 10.1186/s12894-018-0398-4. Intravesical migration of female urethral dilator: a case report of a new urologic emergency in the era of e-commerce.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה. צעצועי מין,  מרחיב שופכה,  גוף זר בשלפוחית,  פליטת גוף זר,  אורולוגיה
תגובות