תת פעילות בלוטות המין 02.12.2018

יעילות טיפולים להעלאת טסטוסטרון בגברים עם תת פעילות בלוטות המין

מחקר אקראי קצר בחן את ההבדלים בין תרופות שונות להעלאת ריכוזי הטסטוסטרון בגברים עם תת פעילות בלוטות המין המעוניינים לשמר את פוריותם

מטרת המחקר הנוכחי הייתה להשוות את ריכוזי הטסטוסטרון והשיפור בתסמינים אצל גברים שאובחנו בתת פעילות בלוטות המין (hypogonadism) בתגובה לטיפול עם clomiphene citrateי(CC), גונדוטרופין כוריוני אנושי (hCG - human chorionic gonadotropin) או שילוב של שניהם.

במחקר השתתפו 282 גברים עם תת פעילות בלוטות המין שהיו מעוניינים לשמר את הפוריות שלהם. המשתתפים חולקו באופן אקראי לשלוש זרועות טיפול: 50 מ"ג של CCי(95 משתתפים), 5,000 יחידות של hCG שניתן בזריקות פעמיים בשבוע (94 משתתפים) או שילוב של שני הטיפולים (CC+ hCG,י94 משתתפים). כל המשתתפים במחקר היו בעלי היסטוריה רפואית זמינה ועברו בדיקה גופנית שכללה BMIי(body mass index).

המשתתפים במחקר עברו בדיקות מעבדה אשר כללו רמות טסטוסטרון בסרום ו-HbA1c - glycated hemoglobin. כמו כן, החוקרים תיעדו את ציוני השאלון qADAM - Quantitative Androgen Deficiency in the Aging Male. החוקרים לקחו דגימות של רמות טסטוסטרון בבוקר בשלוש נקודות זמן: נקודת ההתחלה, לאחר חודש ולאחר שלושה חודשים.

תוצאות המחקר הראו עליה ברמות הטסטוסטרון לאחר חודש ולאחר שלושה חודשים בשלושת הקבוצות. רמות הטסטוסטרון הממוצעות בנקודת ההתחלה היו 2.31 ± 0.66 ננומול/ ליטר, ה-BMI הממוצע היה 30.8 ± 6.2 ק"ג/מ² וציון ה-qADAM הממוצע היה 20.5 ± 3.8.

רמות הטסטוסטרון עלו בכל הקבוצות בכל נקודת זמן שנבדקה, עם ערכים ממוצעים סופיים של 5.17 ± 1.77 ננומול/ליטר (עלייה של 223%) ללא הבדל סטטיסטי מובהק בין הקבוצות. ציוני ה-qADAM עלו בכל הקבוצות לאחר חודש (קבוצת ה-CC:י6.36, קבוצת ה-hCG:י5.08 וקבוצת ה-CC+ hCG:י7.26) ולאחר שלושה חודשים (קבוצת ה-CC:י12.73, קבוצת ה-hCG:י11.82 וקבוצת ה-CC+ hCG:י15.13), כאשר נמצא הבדל מובהק בין הקבוצות לטובת קבוצת ה-CC+ hCG בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות (P< 0.01).

החוקרים הסיקו כי שלושת הטיפולים שנבדקו היו שווים מבחינת היעילות בהעלאת רמות הטסטוסטרון. שימוש ב-CC כטיפול בודד הוא פשוט, זול ועשוי להוות טיפול לתת פעילות בלוטות המין אצל מטופלים הרוצים לשמר את הפוריות. נראה כי גישה זו עשויה להיות יעילה גם בטיפול עם hCG לבד או בשילוב של hCG ו-CC.

מקור: 

Habous, M. et al. (2018) BJU International 122,5.

נושאים קשורים:  מחקרים,  תת פעילות בלוטות המין,  פוריות,  טסטוסטרון,  קלומיפין ציטרט,  גונדוטרופין כוריוני אנושי.
תגובות
 
27.12.2018, 18:51

נראה שיש טעות ביחידות. מתאים יותר ליחידות של ננוגרם לליטר... לא ננומול לליטר.