מחלת כבד 10.12.2018

בזפיברט יעיל לטיפול ב-Primary Biliary Cholangitis

היעילות והבטיחות של תוספת בזפיברט לחולים עם אנזימי כבד מוגברים למרות טיפול אופטימלי ב-Ursodeoxycholic acid

Primary Biliary Cholangitis - PBC היא מחלת כבד פרוגרסיבית שסיבתה אינה ידועה ופוגעת לרוב בנשים מעל גיל 30. הטיפול העיקרי במחלה הוא ב- Ursodeoxycholic acid, חומצת מרה הידרופילית שמפחיתה כולסטזיס ודוחה את הצורך בהשתלת כבד אך גם עם טיפול זה הפרוגנוזה אינה טובה. מחקר זה בדק את היעילות והבטיחות של תוספת בזפיברט לחולים עם אנזימי כבד מוגברים למרות טיפול אופטימלי ב-Ursodeoxycholic acid.

100 חולים עם PBC ותגובה לא מספקת ל-Ursodeoxycholic acid חולקו אקראית ובאופן סמוי לקבלת בזפיברט 400 מ״ג ליום או אינבו. המחקר נמשך שנתיים, והתוצאה הרצויה הייתה תגובה ביוכימית מלאה שכללה נרמול של ערכי בילירובין, ALP, AST, ALT ואלבומין.

נתונים סטטיסטיים: 31% מהחולים בקבוצת הבזפיברט השיגו נרמול מלא של המדדים הביוכימיים לעומת 0% מקבוצת האינבו (p<0.001). רמות תקינות של ALP הושגו ב-67% מקבוצת הבזפיברט לעומת 2% מקבוצת האינבו. מדדי גרד, עייפות ופיברוזיס כבדי היו טובים יותר בקבוצת הבזפיברט. 2 חולים בכל קבוצה סבלו מסיבוכים של מחלת כבד סופנית. קראטינין עלה ב-5% בקבוצת הבזפיברט וירד ב-3% בקבוצת האינבו. 20% מהמטופלים בבזפיברט התלוננו על מיאלגיה לעומת 10% בקבוצת האינבו.

סיכום: בחולים עם PBC ותגובה לא מספקת לטיפול ב-Ursodeoxycholic acid לבד, תוספת של בזפיברט העלתה משמעותית את אחוזי ההגעה לנרמול מלא של מדדי כבד ביוכימיים בהשוואה לאינבו.

מקור:

A Placebo-Controlled Trial of Bezafibrate in Primary Biliary Cholangitis. Christophe Corpechot, et al. N Engl J Med 2018; 378:2171-2181

ערכה: ד״ר נועה גולדשר מינרבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  PBC,  בזפיברט,  Ursodeoxycholic acid,  מחלת כבד,  מדדים ביוכימיים.
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות