טיפול תומך בחולי סרטן 18.12.2018

אולנזפין מפחית הקאות ובחילות בחולים עם סרטן מתקדם

שימוש באולנזאפין להקלה על הקאות ובחילות בחולים עם סרטן מתקדם: תוצאות ממחקר רב מרכזי תווית פתוחה

כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)
כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)

התרופה האנטי פסיכוטית אולנזפין (olanzapine) יעילה נגד בחילות הנגרמות על ידי כימותרפיה ומשפיעה על קולטנים מרובים הידועים כמעורבים ברפלקס ההקאה. לתרופה יש מחצית חיים ממוצעת של 30 שעות, המאפשרת ניהול יומיומי נוח, ולכן היא מעניינת גם בהקשר של טיפול בחולים עם סרטן מתקדם הסובלים מבחילה ואינם מקבלים טיפול.

קבוצת אונקולוגים מאוניברסיטת קופנהגן שבדנמרק בחנה את ההשפעה האנטי-אמטית והסבילות של אולנזפין בחולים עם סרטן מתקדם שאינם מקבלים כימותרפיה או הקרנה. המחקר פורסם החודש בכתב העת המדעי Supportive Care in Cancer.

החוקרים כללו במחקר חולים עם סרטן מתקדם (ללא אופציות טיפול הניתנות לריפוי) עם בחילה "מתונה" לפחות ו / או אפיזודה של בחילות אחת במהלך 24 השעות האחרונות אם הם לא קיבלו כימותרפיה או הקרנה (בשבועיים האחרונים) ולא היו להם סיבות אחרות לבחילה או להקאות. החולים קיבלו 10 מ"ג olanzapine מדי יום במשך 5 ימים (היום הראשון SC וב- 4 הימים הבאים PO). בחילות, הקאות ותופעות לוואי הוערכו מדי יום במשך 7 ימים. פרמטר היעילות העיקרי היה בחילות 24 שעות לאחר מתן התרופה.

סה"כ 40 מטופלים מארבע מרכזים נכללו במחקר. 36 מטופלים חוו מידה מסוימת של שיפור. ממוצע שני מדדי בחילה או הקאה ציון (0-100) בתחילת היה 66 והשתפר ל-21 ו 24, לאחר 24 שעות ולאחר 7 ימים, בהתאמה. במהלך המחקר, המינון של olanzapine הופחת בשלושה חולים בשל תופעות לוואי. חמישה חולים הוצאו מהמחקר בעיקר בשל התקדמות המחלה הממאירה או לבקשת המטופל.

Olanzapine נראה יעיל ונסבל כנוגד בחילות והקאות בחולים עם סרטן מתקדם. מחקר עתידי צריך לבחון מינון נמוך יותר (5 או 2.5 מ"ג), רצוי בניסוי אקראי מבוקר.

מקור: 

Harder, Signe, Mogens Groenvold, Jesper Isaksen, Jarl Sigaard, Karin Bruun Frandsen, Mette Asbjoern Neergaard, Lise Mondrup, and Jørn Herrstedt. "Antiemetic use of olanzapine in patients with advanced cancer: results from an open-label multicenter study." Supportive Care in Cancer (2018): 1-8.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30552594

נושאים קשורים:  מחקרים,  רפואה פליאטיבית,  מחלות סופניות,  בחילות,  הקאות,  אנטיאמטיים,  אנטיפסיכוטיים,  אולנזפין,  טיפול תומך
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות