סרטן הערמונית 27.12.2018

טיפול בסרטן הערמונית מתקדם שאיננו גרורתי או גרורתי הרגיש להורמונים בעזרת חסמי קולטנים לאנדרוגנים

טיפול של סרטן הערמונית מתקדם: התמקדות מוקדמת בציר קולטן האנדרוגן

עם הירידה בהקרנת ה-PSA בהתבסס על הנחיות כוח המשימה של שירותי מניעה בארה"ב לשנת 2011 והאישור הפוטנציאלי לטכניקות הדמיה רגישות במהלך השנים הקרובות, אנו צפויים לראות מגמה הולכת וגדלה של אבחון סרטן ערמונית גרורתי. קבוצת חוקרים אמריקאים מ Wayne State University/Karmanos Cancer Institute שבדטרויט פרסמו החודש מאמר הסוקר אסטרטגיות טיפוליות המתמקדות בציר האנדרוגני לסרטן הערמונית לא גרורתי ולסרטן הערמונית גרורתי הרגיש להורמונים.

טיפול מסורתי בסרטן הערמונית הלא-גרורתי (nmPC) כלל עד כה טיפול מניעת אנדרוגן (ADT) ואחריו תמרונים טיפוליים הורמונליים אחרים, כגון גמילה מטיפול נגד אנדרוגן, תכשירים צמחיים, סטרואידים במינון נמוך או קטוקונזול. טיפולים ממוקדי קולטני ציר אנדרוגן (ARAT) אושרו בעבר רק עבור מטופלים עם סרטן ערמונית ערמונית גרורתי (mCRPC). דבר זה השתנה לאחרונה לאחר דיווח על תוצאות הניסויים SPARTAN ו-ProSPER, אשר בוצעו במטופלים CRPC nonmastaticי(nmCRPC). מחקרים אלה הראו שיפור הישרדות ללא גרורות עם apalutamide ו-enzalutamide, כל אחד לעומת פלסבו בניסויים אקראיים כפולי סמיות.

בשנת 2017, המחקרים LATITUDE ו-STAMPEDE הראו תועלת הישרדות ניכרת במתן מוקדם של abiraterone עם פרדניזון בחולים עם סרטן גרורתי ערמונית רגיש להורמונים (mHSPC) בנוסף לטיפול ב-ADT. הדור השני של אנטגוניסטים לקולטני אנדרוגן נמצא כרגע בניסויים שלב 3 לטיפול ב-mHSPC ו-nmCRPC. אם כן הטיפול בסרטן הערמונית גרורתי הרגיש להורמונים עובר תמורות משמעותיות.

במאמר זה המחברים מסכמים את הניסויים הקליניים העיקריים שהובילו לאישור ה-FDA של ARAT בהגדרות mHSPC ו-nmCRPC ומדגישים מגבלות פוטנציאליות, כיוונים עתידיים ואלגוריתמים לטיפול בעת בחירת מטופלים לטיפול מוקדם ב-mHSPC ו-NMPC.

מקור:

Shah, Harsh, and Ulka Vaishampayan. "Therapy of Advanced Prostate Cancer: Targeting the Androgen Receptor Axis in Earlier Lines of Treatment." Targeted oncology (2018): 1-11.

נושאים קשורים:  סרטן הערמונית,  Enzalutamide,  prostate cancer,  אנזלוטאמיד,  אקסטנדי,  אבירותרון,  ביקלותמיד,  Abiraterone,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות