מחלת מעי דלקתית 30.12.2018

מאפיינים והתקדמות של מחלת מעי דלקתית טרום קלינית

החוקרים ניסו לקבוע את מספר האבחנות החדשות של IBD באוכלוסיה המבוגרת ולהעריך את התקדמות המחלה משלביה המוקדמים

מחלת מעי דלקתית (inflammatory bowel disease, IBD) היא מחלה כרונית אשר לרוב מאובחנת לאחר הופעת סימפטומים הקשורים למערכת העיכול. ישנו מעט מידע בנוגע להתקדמות המחלה במהלך השלבים המוקדמים והפרה-קליניים שלה. החוקרים ניסו לקבוע את מספר האבחנות החדשות של IBD באוכלוסיה המבוגרת, ולהעריך את התקדמות המחלה משלביה המוקדמים.

לצורך כך, החוקרים ביצעו ניתוח סטטיסטי רטרוספקטיבי של 31,005 קולונוסקופיות שבוצעו במהלך סקירה לסרטן קולורקטלי של מטופלים עם תוצאות חיוביות מבדיקות צואה, ב-11 מרכזים מאזור באסק (ספרד) מ-2009 ועד 2014. החוקרים אספו נתונים קליניים ומעבדתיים מכל המשתתפים הא-סימפטומטיים עם חשד ל-IBD במהלך הסקירה עם אישור היסטולוגי.

הסקירה הובילה ל-79 אבחנות חדשות של קוליטיס כיבית, 24 אבחנות של מחלת קרוהן ו-7 אבחנות של קוליטיס לא מוגדרת (גיל ממוצע 57 שנים; טווח רבעוני 52-62 שנים; 57% גברים). 11 מטופלים סבלו מסימפטומים לפני הקולונוסקופיה ולכן הוצאו מאוכלוסיית המחקר. בקרב המטופלים שהיו א-סימפטומטיים בעת האבחנה, 36% פיתחו סימפטומים לאחר תקופת מעקב של 25 חודשים (טווח רביעוני, 10.5-42 חודשים), בעיקר דימום רקטלי ושלשול. טיפול נרשם עבור 81 מטופלים (88%) וב-2 מקרים היה צורך בניתוח.

לסיכום, החוקרים ניתחו סטטיסטית נתונים מעוקבה גדולה של מטופלים עם אבחנה של IBD בשלבים מוקדמים או פרה-קליניים, מאוכלוסיה מבוגרת. אבחנה חדשה נקבעה ב-0.35% מהאנשים שעברו קולונוסקופיה לסקירה – רובם סווגו כקוליטיס כיבית. כשליש מהמטופלים פיתחו סימפטומים במהלך תקופת המעקב.

מקור: 

Rodrigues-Lago, I. et al. (2018) Clinical Gastroenterology and Hepatology. 16(9)

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות מעי דלקתיות,  קוליטיס כיבית,  מחלת קרוהן,  קולונוסקופיה
תגובות