לוקמיה לימפובלסטית חריפה 01.01.2019

מיקרוביום המעי והסיכון להתפתחות זיהום בילדים עם ALL

הקשר בין הרכב המיקרוביום במעי לבין הסיכון להתפתחות זיהומים בזמן טיפול כימותרפי בילדים עם לוקמיה לימפובלסטית חריפה

הדמיית מיקרוביום. אילוסטרציה

במחקר חדש נמצא שהכמות היחסית של זני Proteobacteria לפני תחילת הטיפול הכימותרפי נמצאה כגורם מנבא של התפתחות חום נויטרופני, ודומיננטיות של זני Enterococcaceae או Streptococcaceae  במיקרוביוטת המעי בכל שלב של הכימותרפיה נמצאה כגורם מנבא של זיהומים בשלבי הכימותרפיה העוקבים.

זיהומים הקשורים לדיכוי מח עצם מהווים גורמים חשובים של תמותה ותחלואה בילדים עם לוקמיה לימפובלסטית חריפה (acute lymphoblastic leukemia, ALL).

במחקר חדש שנערך ב-St Jude Children’s Research Hospital בממפיס, ארה"ב, והתפרסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases, ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין מיקרוביום המעיים לבין הסיכון לפתח זיהומים באוכלוסיה זו.

החוקרים העריכו את התפקיד של המיקרוביוטה של המעי בניבוי זיהומים ב-199 ילדים עם אבחנה חדשה של ALL באמצעות אנליזה של דגימות צואה שנאספו בעת האבחנה ולאחר שלושת השלבים הראשונים של כימותרפיה. הגן החיידקי של ה-16S rRNA עבר אנליזה של high-depth sequencing בכדי לקבוע את הגיוון ואת ההרכב של המקירוביום.

לאחר שלבי האינדוקציה והרה-אינדוקציה הראשונה של כימותרפיה, הגיוון המיקרוביאלי פחת באופן משמעותי בהשוואה לערכים לפני תחילת הטיפול הכימותרפי. לאחר כימותרפיה, השפע היחסי של זני חיידקים מסוימים (לדוגמא bacteroidetes) ירד באופן מובהק, בעוד שכמות החיידקים מקבוצות זנים אחרים (Clostridiaceae ו-Streptococcaceae) עלתה.

מיקרוביום של המעיים שאופיין על ידי Proteobacteria נמצא כמנבא של חום נויטרופני. תוך תיקון לשלב הכימותרפיה ורמת סיכון ALL, נמצא שדומיננטיות של זני Enterococcaceae (עם ריבוי יחסי של מעל 30%) נמצאה קשורה לסיכון מוגבר לחום נויטרופני ומחלת שלשולים, בעוד שדומיננטיות של זני Streptococcaceae נמצאה קשורה לסיכון מוגבר למחלת שלשולים.

לאור הממצאים החוקרים מסכמים שאצל ילדים אשר מקבלים טיפול עקב אבחנה חדשה של ALL, הכמות היחסית של זני Proteobacteria לפני תחילת הטיפול הכימותרפי נמצאה קשורה להתפתחות של חום נויטרופני, ודומיננטיות של זני Enterococcaceae או Streptococcaceae  במיקרוביוטת המעי בכל שלב של הכימותרפיה נמצאה כגורם מנבא של זיהומים בשלבי הכימותרפיה העוקבים.

מקור:

Hana Hakim, Ronald Dallas, Joshua Wolf, Li Tang, Stacey Schultz-Cherry, Victoria Darling, Cydney Johnson, Erik A Karlsson, Ti-Cheng Chang, Sima Jeha, Ching-Hon Pui, Yilun Sun, Stanley Pounds, Randall T Hayden, Elaine Tuomanen, Jason W Rosch; Gut Microbiome Composition Predicts Infection Risk During Chemotherapy in Children With Acute Lymphoblastic Leukemia, Clinical Infectious Diseases, Volume 67, Issue 4, 1 August 2018, Pages 541–548, https://doi.org/10.1093/cid/ciy153

נושאים קשורים:  מחקרים,  מיקרביום microbiome,  ALL,  כימותרפיה chemotherapy,  חום נויטרופני neutropenic fever
תגובות