תסמונת פוליפוזיס משוננת 14.02.2019

שיעורי החמצה גבוהים באבחון תסמונת פוליפוזיס משוננת

מדוע מפספסים באחוזים גבוהים את אבחנת serrated polyposis syndrome?

serrated polyposis syndrome - SPS היא תסמונת היפרפלסטית של רקמת המעי עם פרדיספוזיציה משמעותית להתפתחות ממארת של סרטן המעי הגס (CRC).

זוהי תסמונת יחסית חדשה שאיננה מוכרת דיה. מחקרים קודמים דיווחו ששיעורי ההחמצה של אבחנת ה- SPS משתנים מ-40% ל-82%. מאחר שחולי SPS וקרובי משפחתם מדרגה ראשונה הם בעלי סיכון מוגבר משמעותית לCRC, זיהוי מוקדם הוא חשוב. קבוצת גסטרואנטרולוגים מהולנד בצעו מחקר בניסיון לקבוע את שיעור הפספוס של SPS ולקבוע את הסיבות להחמצת אבחונים.

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את כל החולים שאובחנו עם לפחות פוליפ אחד של סרטן המעי הגס או קרצינומה שזוהו במרכז ההפניה המשולש שלנו, בין ינואר 1986 ליולי 2013, באמצעות רישום הפתולוגיה הארצי. על בסיס ספירת פוליפים מצטברת עם גודל ומיקום, חולי SPS זוהו רטרוספקטיבית. הרופאים בדקו האם קיימת אבחנת  SPS בתיקים הרפואיים, ואם לא, מה הייתה הסיבה לפספוס האבחנה.

החוקרים העריכו באופן אקראי 5,000 מטופלים, מתוכם 25 חולים מילאו את הקריטריונים של ארגון הבריאות העולמי ל-SPS. בשש חולים לא אובחנה אבחנה קודמת של SPS, מה שהוביל לשיעור החמצה של 24.0% (רווח סמך של 95%: 7.3-40.7). הסיבות לאבחנה שהוחמצה היו פוליפים שהוסרו לפני הפצת הקריטריונים של ארגון הבריאות העולמי, דיווחים פתולוגיים שלא היו זמינים, ואי-יישום הקריטריונים על ידי המטפל.

שיעור הפספוס של אבחנת SPS הוא משמעותי, אפילו במהלך מעקב ארוך יותר עם קולונוסקופיות חוזרות ונשנות. סיבה אחת, שניתנת למניעה, להחמצת האבחנה היא כישלון ליישם את הקריטריונים של ארגון הבריאות העולמי. יש להגביר המודעות לתסמונת זו על מנת להקטין סיכויי החמצה ולהפחית CRC.

מקור:

Pape, S., E. Vink-Börger, P. Dura, F. M. Nagengast, L. S. M. Epping, T. M. Bisseling, and I. D. Nagtegaal. "Reasons why the diagnosis of serrated polyposis syndrome is missed." European journal of gastroenterology & hepatology (2018).

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן מעי גס,  סרטן קולורקטלי,  פוליפים,  פוליפ משונן,  סרטן הרקטום,  serrated polyposis syndrome
תגובות