עצירות משנית לאופיאוידים 24.02.2019

מהו הטיפול המועדף לעצירות משנית לאופיואידים?

נלוקסון ו-naldemedine נמצאו במטה-אנליזה זו כתרופות היעילות ביותר עבור עצירות משנית לאופיואידים | נלוקסון היא התרופה הבטוחה יותר

אופיואידים (צילום: אילוסטרציה)

אופיואידים נמצאים בשימוש גובר והם בעלי השפעות משמעותיות על דרכי העיכול. טיפולים פרמקולוגיים שמטרתם לטפל בעצירות משנית לאופיואידים (opioid-induced constipation - OIC) קיימים אך יעילותם היחסית אינה ידועה.

החוקרים ביצעו סריקה של מאגרי המידע MEDLINE, EMBASE, EMBASE Classic ו-Cochrane central registry לצורך איתור מחקרים מבוקרים ואקראיים שעסקו בטיפולים פרמקולוגיים עבור OIC. על מנת להיכלל בעבודה המחקרים היו צריכים לבצע הערכה דיכוטומית של תגובה כללית לטיפול והנתונים שולבו באמצעות מודל אפקטים מעורבים. יעילות ובטיחות הטיפולים הפרמקולוגיים דווחה כסיכון יחסי עם רווחי בר-סמך של 95%.

החוקרים זיהו 27 מחקרים בהשתתפות 9,149 מטופלים אשר עמדו בקריטריוני ההכללה. היעדר תגובה לטיפול הוגדרה ככישלון להשיג ממוצע של שלוש פעולות מעיים או יותר לשבוע עם עלייה של פעולת מעיים אחת או יותר לשבוע מנתוני הפתיחה או ממוצע של שלוש פעולות מעיים או יותר לשבוע.

במחקר נמצא כי נלוקסון הינה התרופה היעילה יותר בהיבט היעדר תגובה (יחס סיכונים, 0.65; רווח בר-סמך 95%, 0.52-0.80; p-score=0.84) וגם הבטוחה ביותר. כאשר היעדר תגובה הוגדרה ככישלון להשיג ממוצע של שלוש פעולות מעיים או יותר לשבוע עם עלייה של פעולת מעיים אחת או יותר לשבוע מנתוני הפתיחה naldemedine דורגה כתרופה היעילה ביותר (0.66; 0.56-0.77; p-score=0.91) ו-alvimopan שנייה (0.74; 0.57-0.94; p-score=0.71).

החוקרים מסכמים כי במטה-אנליזה זו, נלוקסון ו-naldemedine, היו התרופות היעילות ביותר עבור OIC ונלוקסון היתה התרופה הבטוחה ביותר.

מקור: 

Luthra, P. et al. (2019) Gut. 68(3)

נושאים קשורים:  מחקרים,  עצירות,  אופיאוידים,  טיפולים,  נלוקסון,  יעילות,  בטיחות,  מטה אנליזה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות