מחלת כליות 04.03.2019

היעילות והבטיחות של ריברוקסבאן וקומדין במחלת כליות כרונית

נמצא שריברוקסבאן, בהשוואה לקומדין, מהווה אופציה טיפולית בטוחה ויעילה בחולים בשלב 3B-4 של מחלת כליות כרונית, עם פחות אירועי שבץ, פקקת ורידים עמוקים ואירוע דימום

בשנים האחרונות, תרופות נוגדות קרישה חדשות (novel oral anticoagulants, NOACs) הצטרפו לארסנל הקליני וצברו מומנטום בהדרגה. למרות שהשימוש בהן הולך וגדל בקרב מטופלים עם מחלת כליות כרונית (chronic kidney disease, CKD) עדיין נותרה ספקנות לגבי יחס הסיכון והרווח שלהן.

במחקר חדש שנערך במספר מרכזים שונים באיטליה והתפרסם בכתב העת Journal of Nephrology, ביקשו החוקרים לחקור את הבטיחות והיעילות של ריברוקסבאן (Xarelto, חברת באייר) בקרב קבוצה של מטופלים עם CKD בינונית עד מתקדמת.

במחקר תצפיתי, רטרוספקטיבי, ארוך-טווח נכללו 347 מטופלים עם CKD דרגה 3b עד 4 (לפי הנחיות ה-NKF–KDOQI) מ-8 מרפאות חוץ קרדיולוגיות בין מרץ 2015 ואוקטובר 2017. כלל המטופלים קיבלו אנטי-קואגולציה (100 קומדין בהשוואה ל-247 ריברוקסבאן) כחלק מניהול פרפור פרוזדורים שאינו מסתמי לפי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

יעילות קלינית (שהוגדרה כהיארעות של שבץ איסכמי, פקקת ורידית תסחיפית (VTE, venous thromboembolism) או אירוע איסכמי חולף (transient ischemic attack, TIA) ובטיחות (דמם תוך-גולגולתי, דמם גסטרו-אינטסטינאלי או כל דימום אחר) הוערכו בנפרד.

במשך תקופת מעקב ממוצעת של 16 חודשים (סטיית תקן 0.3), התרחשו 25 אירועים של שבץ (15 המורגיים, 10 איסכמיים) ב-24 מטופלים שמטופלים בקומדין בהשוואה לאפס אירועים בקרב מטופלים בטיפול ריברוקסבאן. בנוסף, היו חמישה אירועים של פקקת ורידים עמוקים (DVT) בהשוואה לאפס אירועים, ושמונה בהשוואה לשני אירועי דמם מז'וריים בקבוצת הקומדין וקבוצת הריברוקסבאן, בהתאמה.

לעומת זאת, שיעור מקרי הדימום הקלים היה דומה בין הקבוצות.

לאור הממצאים החוקרים מסכמים שריברוקסבאן מהווה אופציה טיפולית בטוחה ויעילה בחולים בשלב 3B-4 של CKD. עם זאת, ניסויים מבוקרים אקראיים עתידיים נדרשים כדי לקבוע באופן סופי את התפקיד של ריברוקסבאן בחולי CKD.

מקור:

Di Lullo, L., Tripepi, G., Ronco, C. et al. Safety and effectiveness of rivaroxaban and warfarin in moderate-to-advanced CKD: real world data. J Nephrol (2018) 31: 751. https://doi.org/10.1007/s40620-018-0501-7

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  קומדין,  תרופות נוגדות קרישה,  מחלת כליות כרונית,  פרפור פרוזדורים,  ריברוקסבאן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות