תיאור מקרה 13.03.2019

תיאור מקרה: התקף חרדה לאחר נטילה בודדת של MDMA

מקרה התייצגות נדירה של הפרעת חרדה לאחר שימוש ב-MDMA, המספק תמיכה לשימוש במודל מותאם אישית של טיפול ראשוני התנהגותי בעת טיפול נפשי

בדו"ח זה, קבוצת רופאים ופסיכולוגים משוודיה ומארה"ב מתארים מקרה של מטופל עם הפרעת חרדה שהתפתחה באופן אקוטי לאחר מנה אחת של  methylenedioxymethamphetamine - MDMA.

בנוסף לתיאור המקרה, הקבוצה מתארת את השימוש והיעילות של מודל טיפול ראשוני התנהגותי בריאותי, גישה שיתופית לטיפול אינטגרטיבי ראשוני בבריאות הנפש שיושמה במקרה זה להערכה וטיפול בהפרעה נדירה זו. תיאור המקרה פורסם לאחרונה בכתב העת Journal of Medical case reports.

בן 35, היספני, ללא היסטוריה משמעותית קודמת בבריאות הנפש וללא היסטוריה של שימוש קודם בחומרים, התייצג בבית החולים עם חרדה קשה, חריפה ותסמיני פאניקה, שלושה ימים לאחר בליעת מנה אחת של MDMA.

החולה טופל בתחילה בשילוב של טיפול התנהגותי ואגוניסט לסרוטונין buspirone. בסופו של דבר הוכיח בוספיריון חוסר יעילות, ולכן הוא הופסק לטובת סרטרלין SSRI.

בעודו ממתין להתפתחות הפרמקולוגית של הסרטרלין, המטופל עבד עם יועץ בריאות התנהגותי, שסיפק חינוך פסיכולוגי על חוויית הפאניקה, בניית מיומנויות הרפיה ושינוי דפוסי חשיבה לא מתאימים.

תקשורת מוגברת בין הרופא הראשי לבין יועץ הבריאות ההתנהגותי הקלה על התכנון והביצוע של תכנית הטיפול של החולה.

כ -2.5 חודשים לאחר הבליעה הראשונית של MDMA הסימפטומים של החולה שככו. שיפור זה יוחס לשילוב של ההתערבות ההתנהגותית ו-sertraline במינון של 50 מ"ג ביום. שישה חודשים לאחר האירוע, המטופל החל בהדרגה להפסיק את הטיפול ב-sertraline ללא חזרה של תסמיני חרדה עד כה.

המקרה של המטופל לא רק מדגים התייצגות נדירה של הפרעת חרדה שהחלה בשל שימוש בודד ב-MDMA אלא גם מספק תמיכה לשימוש במודל מותאם אישית של טיפול ראשוני התנהגותי בריאותי, בזמן טיפול נפשי במסגרת primary care setting.

מקור:

Kaplan, Kaeley, Fiona Kurtz, and Kelly Serafini. "Substance-induced anxiety disorder after one dose of 3, 4-methylenedioxymethamphetamine: a case report." Journal of Medical Case Reports 12, no. 1 (2018): 142.

נושאים קשורים:  מחקרים,  MDMA,  חרדה,  מודל מותאם אישית,  תיאור מקרה
תגובות