סרטן הערמונית 21.03.2019

cfDNA יכול לשמש כביומרקר לסרטן הערמונית

התועלת הקלינית של מדידת אברציות בקולטן אנדרוגן במקטעי DNA חופשיים בפלזמה. האם מדובר בביומרקר מהימן לטיפול בסרטן הערמונית עמיד לסירוס?

ביופסיה של סרטן הערמונית

אפשרויות הטיפול בסרטן הערמונית עמיד לסירוס (CRPC) התרחבו במהירות בשנים האחרונות. יחד עם התפתחות זאת עולה הצורך לפתח סמנים ביולוגיים לא פולשניים שיעזרו בהנחיית הטיפול. קבוצת חוקרים מאוניברסיטת קיוטו שביפן פתחו שיטה רגישה מאוד לניתוח כמות עותקי גנים (CN) של קולטן אנדרוגן (AR) והערכת מוטציות בתוך מקטעי דנ"א הנמצאים בפלזמה ללא תא (cfDNA).

במחקר שפורסם בכתב העת המדעי Scientific Reports החוקרים העריכו את הסטטוס של AR בקרב מטופלים עם CRPC בעזרת השיטה החדשה שפיתחו.

החוקרים ניתחו את ריכוז ה-AR ב-cfDNA מ-102 חולים. AR ומוטציות זוהו ב -47 ו -25 חולים, בהתאמה. כמות אברציות AR ב cfDNA לפני הטיפול הייתה במיתאם לתגובה גרועה לאבירטרון, אך לא לאנזאלוטאמיד. מכאן ש-cfDNA בהחלט יכול לשמש כביומרקר.

בניתוח cfDNA מ-41 חולים, רוב אברציות AR בתחילת המחקר פחתו עם טיפולים יעילים. לעומת זאת בחלק מהחולים בהם נראתה התקדמות המחלה, התגלו אמפליקציות של AR או מוטציות של AR.

ניתוח AR ב-cfDNA הוא תהליך ריאלי ואינפורמטיבי לטיפול בחולים עם CRPC.יcfDNA הינו ביומרקר שעשוי להיות שימושי עבור רפואה מדויקת ומותאמת אישית ל-CRPC.

מקור:

Sumiyoshi, Takayuki, Kei Mizuno, Toshinari Yamasaki, Yu Miyazaki, Yuki Makino, Kosuke Okasho, Xin Li et al. "Clinical utility of androgen receptor gene aberrations in circulating cell-free DNA as a biomarker for treatment of castration-resistant prostate cancer." Scientific Reports 9, no. 1 (2019): 4030

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן הערמונית,  אנזלוטאמיד,  אקסטנדי,  מחקר קליני,  cfDNA,  קולטני אנדרוגן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות