אי ספיקת לב 28.03.2019

ההשפעות של Sacubitril / Valsartan על ביומרקרים בחומר החוץ תאי בחולים עם HFrEF

sacubitril / valsartan הוריד באופן משמעותי מספר ביומרקרים פרו-פיברוטים במחקר אי ספיקת לב רב נבדקים

פיברוזיס של שריר הלב הוא מנגנון פתופיזיולוגי העומד במרכזו של תהליך התפתחות אי ספיקת הלב (HF). בהתחשב במנגנונים הביוכימיים בהם מעורב sacubitril / valsartan , ריכוזי ביומרקרים הנוכחים בסיקרקולציה אמורים להשתנות כתוצאה משימוש בתרופה זו בהשוואה ל-enalapril. ריכוזי חומרים אלו משקפים את המנגנונים הקובעים את ההומיאוסטזיס של החומר החוץ תאי (ECM), כולל סינתזת הקולגן, עיבוד ודגרגציה שלו. קבוצת חוקרים רב לאומית פרסמה החודש בכתב העת המדעי Journal of the American College of Cardiology מחקר שבחן את ההשפעות של sacubitril / יvalsartan על ביומרקרים אלו ב-ECM והקשר בין שיעור מוות קרדיווסקולרי או אשפוז על רקע HF לבין ריכוזי סמנים אלה.

החוקרים מדדו ביומרקרים בתחילת המחקר (n = 2,067) וחודשיים לאחר רנדומיזציה (n = 1,776). הביומרקרים שנמדדו הם אלדוסטרון, ST2 (sST2), יtissue inhibitor of matrix metalloproteinase (TIMP)-1, matrix metalloproteinase (MMP)-2, MMP-9, Galectin-3 (Gal-3), N-terminal propeptide of collagen I (PINP), and N-terminal propeptide of collagen IIIי(PIIINP). ההשפעות של sacubitril / valsartan על ביומרקרים אלו הושוו עם enalapril. כמו כן נמדדו ערכי ביו-מרקר בסיסיים ושינויים בין ריכוזם בתחילת המחקר לבין ריכוזם לאחר 8 חודשים.

בתחילת המחקר, הסמנים הביומרקרים, aldosterone, sST2, TIMP-1, Gal-3, PINP ו- PIIINP היו גבוהים יותר, וסמנים ביולוגיים הקשורים להשפעת קולגן, MMP-2 ו- -9, היו נמוכים מערכי הנורמה המוכרים. שמונה חודשים לאחר חלוקה לקבוצות, אלדוסטרון, sST2, TIMP-1, MMP-9, PINP ו- PIIINP ירדו יותר בקבוצת ה- sacubitril / valsartan מאשר בקבוצת enalapril. בתחילת המחקר, ערכים גבוהים יותר של sST-2, TIMP-1 ו- PIIINP היו קשורים לשיעורים גבוהים יותר של מוות קרדיווסקולרי או אשפוז על רקע HF . השינויים בריכוזים של חומרים אלו מתחילת המחקר למעקב 8 חודשים אחרי תחילת הטיפול ב- sST-2 ו- TIMP-1 היו במיתאם לשינוי בשיעורי התמותה והאשפוז.

ביומרקרים הקשורים לסיגנל פרו-פיברוטי משתנים ב HF עם מקטע פליטה מופחת, sacubitril / valsartan הפחית באופן משמעותי את ריכוז ביומרקרים אלו, ויש לביומרקרים אלו ערך פרוגנוסטי חשוב. ממצאים אלו מצביעים על כך ש- sacubitril / valsartan עשוי להפחית את הסיגנלים הפרו-פיברוטיים, מה שעשוי לתרום לפרוגנזה משופרת.

מקור:

Zile, Michael R., Eileen O'Meara, Brian Claggett, Margaret F. Prescott, Scott D. Solomon, Karl Swedberg, Milton Packer et al. "Effects of sacubitril/valsartan on biomarkers of extracellular matrix regulation in patients with HFrEF." Journal of the American College of Cardiology 73, no. 7 (2019): 795-806.

נושאים קשורים:  אי ספיקת לב,  אנטרסטו,  sacubitril/valsartan,  ENTRESTO,  HFrEF,  ARNI,  ביומרקרים,  BNP,  enelapril,  מחקרים
תגובות