הפרעות נפשיות 04.04.2019

צריכת פסילוסיבין מובילה לתפוסה משמעותית של קולטני 5HT2AR במוח

הקשר בין ההשפעות הפסיכדליות לבין קולטני 5HT2AR בקליפת המוח ורמות בפלזמה של פסילוסיבין

המרכיב הפסיכדלי העיקרי של פטריות ההזיה המכונות פטריות הקסם (magic mushrooms) הוא פסילוסיבין (psilocybin), חומר המהווה הבטחה כטיפול בדיכאון, חרדה והפרעות נפשיות אחרות.

התופעות הפסיכדליות אמורות להופיע בין היתר כתוצאה מגירוי של קולטני סרוטונין (A2 - (5-HT2ARs על ידי מטבוליט פעיל של פסילוסיבין - פסילוסין (psilocin).

חוקרים מדנמרק ביצעו באוניברסיטת קופנהגן מחקר הבודק לראשונה את הקשר בין עוצמת ההשפעות הפסיכדליות לבין תפוסת קולטני 5HT2AR בקליפת המוח ורמות בפלזמה של פסילוסין בבני אדם. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת המדעי מקבוצת neuropsychopharmacology.

החוקרים כללו שמונה מתנדבים בריאים שעברו הדמיה של פעילות מוחית באמצעות טומוגרפיה של פליטת פוזיטרונים (PET) עם רדיוליגנד [11C]יCimbi-36 שמהווה אגוניסט ל-5HT2AR: הנבדקים עברו הדמיה זו בתחילת המחקר וסריקה אחת או שתיים נוספות באותו יום לאחר צריכה פומית בודדת של פסילוסיבין (3-30 mg).

התפוסה חושבה כאחוז שינוי בתפוסת קולטנים מסוג 5HT2AR בקליפת המוח ביחס למדידת הבסיס. עוצמת החוויה הפסיכדלית הסובייקטיבית נמדדה בעזרת שאלת דירוג על סולם likert ומספר שאלונים מתוקפים. רמות פסילוסין בפלסמה נמדדו במהלך הסריקות בעזרת כרומטוגרפיה נוזלית וספקטומטריה.

היחסים בין אינטנסיביות סובייקטיבית של החוויה הפסיכדלית, תפוסת קולטני 5HT2AR ורמות פסילוסין בפלזמה נבדקו סטטיסטית באמצעות מודל רגרסיה לא ליניארית.

צריכת פסילוסיבין הביאו לתפוסת קולטני 5HT2AR עד 72% באופן תלוי-מינון. רמות פסילוסין בפלזמה ורמות תפוסת קולטני 5HT2AR התאימו של חיבור במיקום יחיד (single binding site model). עוצמת החוויה הסובייקטיבית היתה במיתאם עם שני תפוסה 5HT2AR ורמות psilocin כמו גם ציוני השאלון.

במחקר זה מדווחים בפעם הראשונה כי צריכת פסילוסיבין - psilocybin -  מובילה לתפוסה משמעותית של קולטני 5HT2AR במוח האנושי, וכי רמות הפלזמה של פסילוסין psilocin ותפוסת הקולטנים קשורות קשר הדוק עם עוצמת החוויה הפסיכדלית. ממצאים אלו מהווים ראייה חזקה כי גירוי של 5HT2AR הוא גורם מפתח לחוויה הפסיכדלית.

ממצא נוסך שהינו קריטי למחקרים קליניים עתידיים הוא שעקומות ריכוז psilocin לאורך זמן הראו הטרוגניות בין נבדקים אבל בכל המקרים רמות psilocin היו קשורות קשר הדוק עם החוויה הפסיכדלית.

מקור:

Madsen, Martin K., Patrick M. Fisher, Daniel Burmester, Agnete Dyssegaard, Dea S. Stenbæk, Sara Kristiansen, Sys S. Johansen et al. "Psychedelic effects of psilocybin correlate with serotonin 2A receptor occupancy and plasma psilocin levels." Neuropsychopharmacology (2019): 1.

נושאים קשורים:  פסיכיאטריה,  נוגדי דיכאון,  נוגדי חרדה,  פסילוסיבין,  פסילוסין,  רפואה פסיכדלית,  תפקוד קוגניטיבי,  דיכאון מג'ורי,  פסיכותרפיה נתמכת פסיכדליה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות