לימפומה 07.04.2019

חסר של TET2 מוביל להתפתחות של לימפומה בתאי B

החוקרים הצליחו למצוא את תפקיד מוטציה בגן מדכא גידולים בשם TET2, המופיעה אצל מטופלים רבים בהתפתחות של לימפומה בתאי B

זוהו שינויים גנטיים האחראיים לעד 30% מהסיכון המשפחתי לסרטן שחלה, ערמונית ושד (אילוסטרציה)
שינויים גנטיים (אילוסטרציה)

מוטציות סומטיות ב-TET2 מופיעות בכ-10% מהמקרים של DLBCLי(diffuse large B-cell lymphomas), אך המשמעות שלהן לא היתה ידועה. במחקר הנוכחי, החוקרים הראו ש-TET2 נדרש לתגובה החיסונית ההומורולית וכי הוא מדכא גידולים מסוג DLBCL.

אובדן הפעילות של TET2 מפריע למעבר של תאי B דרך המרכזים הג'רמינליים (GC - germinal center), מה שמוביל להיפרפלזיה של ה-GC, פגיעה ברקומבינציה של הנוגדנים לשינוי סוג, חסימה של התמיינות תאי פלסמה ופנוטיפ טרום סרטני.

החוקרים הראו שאובדן פעילות TET2 קשור לאיבוד מקומי של מגבירי הידרוקסימתילציה ודיכוי שעתוק של גנים המתווכים יציאה מה-GC, כמו למשל הגן PRDM1. החוקרים ציינו כי אותם מגבירי פעילות וגנים דוכאו גם ב-DLBCL עם מוטציה ב-CREBBP.

לפיכך, החוקרים הסיקו כי מוטציה ב-TET2 מובילה לביטוי גנטי של CREBBP מוטנטי. כאמור, שתי המוטציות הללו נוצרות באופן נפרד ובמקרה של מחסור ב-TET2, אובדן ההידרוקסימתילציה פוגע באצטילציה של חלבון מגביר בשם H3K27.

תוצאות המחקר הדגישו את התפקיד החשוב של TET2 בתגובה של ה-GC והראו כי איבוד התפקוד שלו מוביל להיווצרות לימפומה כתוצאה מכישלון בהפעלת גנים המקושרים לאותות יציאה מה-GC.

החוקרים הראו ש-TET2 נדרש לצורך יציאה מה-GC, התמיינות תאי B וכי הוא משמש מדכא גידולים לתאי B בוגרים. כמו כן, הם הדגימו שחוסר TET2 מחקה מבחינת הפנוטיפ את המוטציה הסומטית ב-CREBBP.

תוצאות המחקר מדגישות כי כדאי לבדוק TET2 אצל מטופלים שאובחנו בלימפומה וכחלק מבדיקת טיפולים אפיגנטיים לטיפולים בגידולים הללו.

מקור: 

Dominguez, P.M. et al. (2018) Cancer Discovery 12.

נושאים קשורים:  מחקרים,  לימפומה,  DLBCL,  TET2,  גנים מדכאי גידול,  פנוטיפ
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות