ביומרקרים 28.04.2019

ביומרקר חדש לניבוי יעילות אנזלוטמיד בסרטן הערמונית

היחס בין נויטרופילים ללימפוציטים (NLR) הינו ביומרקר שימושי לניבוי פרוגנזה של חולי סרטן הערמונית מתקדם עמיד לסירוס (CRPC) המטופלים ב-enzalutamide

כ-80% מחולי סרטן ערמונית מתקדם מגיבים לטיפול ראשוני בתרופות אנטי-אנדרוגניות (ADT). עם זאת, ADT אינו מונע את התקדמות סרטן הערמונית לאורך זמן, ובסופו של דבר המחלה מתקדמת לסרטן הערמונית עמיד לסירוס (CRPC). לפני הפיתוח של enzalutamideי(ENZ) ו-abiraterone, docetaxel היה הטיפול היחיד עם הארכת החיים בחולי CRPC.י

enzalutamide הוא הדור השני של תרופות אנטי אנדרוגניות ויש לו תרומה משמעותית לשיפור הפרוגנוזה של CRPC. מספר מחקרים דיווחו על גורמים מנבאים בנוגע ליעילות של ENZ. עם זאת, אין ביומרקרים ודאיים לניבוי יעילות. היחס בין נויטרופילים ללימפוציטים (NLR) הוא סמן ביולוגי המחושב בקלות וקשור בפרוגנוזה של כמה ממאירויות מוצקות. עם זאת, היו מעט מחקרים שבדקו מדד זה עבור enzalutamide בחולים עם mCRPC. קבוצת מחקר מיפן פרסמה מחקר שבחן את התועלת של NLR ככלי ניבוי עבור יעילות enzalutamide.

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי סך של 106 מטופלים עם CRPC שטופלו ב-enzalutamide עד ספטמבר 2016 בבית החולים של אוניברסיטת יוקוהמה סיטי, במרכז הרפואי של אוניברסיטת יוקוהמה ובבית החולים הלאומי לסרטן.
טיפול שגרתי התחיל כמנה של 160 מ"ג ליום. המינון הופחת בחלק מהחולים עקב תופעות לוואי. במקרים של תופעות לוואי התבצעה הפסקה במשך 1-2 שבועות או הפחתת מינון ל-80-120mg. הטיפול הופסק כאשר זוהתה התקדמות סרטן בהתבסס על עליה ב-PSA, ממצאים רדיוגרפיים והידרדרות בתפקוד המטופל.

ערכי הסף של ה-NLRs עבור הישרדות הכוללת (OS) והישרדות ספציפית לסרטן (CSS) נקבעו על בסיס עקומות ROC. עקומות קפלן-מאייר שימשו כדי לנתח את הגורמים הקשורים ב-OS או CSS וניתוח רב משתני בוצע בנוסף על מנת לנתח את הגורמים הקשורים לפרוגנוזה.

נקודת החיתוך הייתה 2.14 הן עבור OS והן עבור CSS עפ"י עקומת ROC. החולים חולקו לקבוצת NLR הגבוהה יותר (≥ 2.14) וקבוצת NLR נמוכה יותר (<2.14). ניתוח רב משתני הראה כי NLR ו-predocetaxel היו גורמי סיכון עצמאיים הן להישרדות הכללית והן להישרדות ספציפית לסרטן.

לסיכום, היחס בין נויטרופילים ללימפוציטים (NLR) הינו ביומרקר שימושי לניבוי פרוגנזה של חולי סרטן הערמונית מתקדם עמיד לסירוס המטופלים ב-enzalutamide.

מקור:

Kumano, Yohei, Yoriko Hasegawa, Takashi Kawahara, Masato Yasui, Yasuhide Miyoshi, Nobuaki Matsubara, and Hiroji Uemura. "Pretreatment Neutrophil to Lymphocyte Ratio (NLR) Predicts Prognosis for Castration Resistant Prostate Cancer Patients Underwent Enzalutamide." BioMed Research International 2019 (2019).

נושאים קשורים:  ביומרקרים,  סרטן הערמונית,  אנזלוטאמיד,  אקסטנדי,  מחקרים