טיפול פליאטיבי 02.05.2019

כיצד קבוצות שונות מגדירות "מוות טוב"?

הבנה טובה יותר של המושג "מוות טוב": כיצד שירותי בריאות מגדירים "מוות טוב"?

מטרת הטיפול הפליאטיבי היא לשפר את איכות החיים כאשר ההחלמה אינה אפשרית עוד. רופאים מאוניברסיטת לובן שבבלגיה ביצעו מחקר שמטרתו להרחיב את החזון לגבי צרכים פוטנציאליים (שאינם מדוברים) בסוף החיים בקרב מטופלים, קרובים, אחיות ורופאי משפחה במטרה לכוון לטיפול רב-תכליתי יותר אך אישי.

השאלה שנשאלה הייה עד כמה חשובים למטופלים, קרובי המשפחה, ולספקי שירותי הבריאות 11 נושאי הליבה בהגדרת מוות טוב, כמתואר במאמר מ-2016 "הגדרת מוות טוב" על ידי Meier et al. תוצאות המחקר העוזרות לדייק בהגדרת "מוות טוב" פורסמו החודש בכתב העת המוביל בתחום, The American Journal of Geriatric Psychiatry.

שאלונים ספציפיים לרופאים, אחיות, מטופלים ובני משפחה חולקו באזור העבודה של רשת הטיפול הפליאטיבי האזורי, Aalst-Dendermonde-Ninove, תוך שיתוף פעולה עם חמש קבוצות רפואיות מקומיות, שני בתי אבות ושתי קבוצות של אחיות טיפול ביתי. השאלונים הושלמו על ידי 67 אחיות, 57 רופאי משפחה, 16 חולים ושמונה בני משפחה.

אף על פי ש-34 תת נושאים נחשבו ברוב המקרים כחשובים לסיווג מוות כמוות טוב, עדיין נמצאו הבדלים משמעותיים בין רופאי משפחה לבין אחיות, בין גברים לנשים ובין קבוצות גיל שונות. לאחיות, תשעה מתוך 34 תת נושאים חשובים יותר מאשר לרופאים.

כל הקבוצות האמינו כי מוות ללא כאב היה החשוב ביותר. רופאי משפחה, אחיות, מטופלים וקרובי משפחה ציינו את הנושאים הבאים כחשובים מאוד בהגדרת "מוות טוב": תמיכה במשפחה, כבוד למטופל כפרט, היכולת להיפרד והיכולת לקבל המתת חסד במקרה של סבל וכאב בלתי נסבלים.

תוך הסכמה עם המטופל, טיפול רפואי צריך להתמקד במצב ללא כאבים במהלך השלב האחרון של החיים ולא להתמקד רק במיצוי כל הטיפולים שאולי יאפשרו את הארכת מצב זה. טיפול מתאים בסוף החיים יכול להיות רחב יותר, וכל 34 תת הנושאים יכולים להיות חשובים בתכנון מוקדם. הבדלים משמעותיים בין רופאי משפחה לבין אחיות ראויים לתשומת לב משום שחולים ובני משפחה מצפים כי ספקי שירותי בריאות יעבדו יחד כצוות.

מקור:

Vanderveken, Liesbeth, Birgitte Schoenmakers, and Jan De Lepeleire. "A better understanding of the concept “a good death”: How do healthcare providers define a good death?." The American Journal of Geriatric Psychiatry (2018).

נושאים קשורים:  רפואה פליאטיבית,  מחלות סופניות,  DNR,  דירקטיבות לסוף החיים,  תקשורת רופא חולה,  מוות טוב,  מחקרים
תגובות