פקקת ורידים 05.05.2019

בטיחות בדיקת D-dimer כבדיקה עצמאית לשלילת פקקת ורידים

במחקר נמצא כי בדיקת D-dimer היא בדיקה פשוטה, יעילה ובטוחה כאסטרטגיה יחידה, ללא בדיקות נוספות, לשלילת פקקת ורידים עמוקה

פקקת ורידית (אילוסטרציה)
פקקת ורידית (אילוסטרציה)

בניסיון לצמצם את השימוש בהדמיות, עד היום נחקרו מספר אסטרטגיות לשלילת פקקת ורידים עמוקה. מטרת מחקר זה היתה לקבוע האם בדיקת D-dimer, כבדיקה עצמאית, היא בטוחה ויעילה לשלילת פקקת ורידים עמוקה. זאת, בהשוואה לאסטרטגיות אחרות המיישמות את ה-Well's score
ו-D-dimer מותאם לפי גיל.

במחקר זה השתתפו מטופלים בקהילה במעקב רציף, אשר הופנו למיון עם חשד לפקקת ורידים עמוקה, בבית החולים Ostfold בנורבגיה. בוצעה אנליזה של בדיקת STA-Liatest D-Di PLUS D-dimer בכל המשתתפים.

מטופלים עם רמת D-dimer של 0.5 מיקרוגרם ל-0.1 מ"ל ומעלה, הופנו לבדיקת אולטרסאונד שמבוצעת עם לחץ (Compression ultrasonography-CUS). במטופלים עם רמת D-dimer מתחת ל-0.5 מיקרוגרם ל-0.1 מ"ל, לא בוצעו בדיקות נוספות ולא ניתן טיפול עם נוגדי קרישה. משתתפי המחקר היו תחת מעקב במשך שלושה חודשים, במהלכו נבדקה פקקת ורידים.

תוצאות המחקר הראו כי מתוך 913 משתתפים, ל-298 (33%) היתה תוצאת
D-dimer שלילית. לעומת זאת, 173 מטופלים (18.9%) אובחנו עם פקקת ורידים עמוקה כבר בנקודת ההתחלה של המחקר. למטופל אחד בלבד, מתוך 298 מטופלים עם תוצאת D-dimer שלילית, היתה פקקת ורידים עמוקה.

תוצאה זו מוכיחה כישלון של הבדיקה בשיעור של 0.3% (רווח בר סמך 95% 0.1-1.9%). כאשר חושבו התוצאות שהתקבלו יחד עם ה-Modified Well's score, נצפה כישלון של הבדיקה בשיעור של 0.0% (רווח בר-סמך 95% 0.0-1.8%). עם זאת, יש להוסיף לתוצאות אלו 87 בדיקות אולטרסאונד שמבוצעות עם לחץ. כאשר נבדק D-dimer מותאם לפי גיל כבדיקה עצמאית, נחסכו 80 בדיקות אולטרסאונד עם לחץ. זאת בהשוואה ל-fixed D-dimer כבדיקה עצמאית. שיעור הכישלון של בדיקה זו היה 1.6% (רווח בר-סמך 95% 0.7-3.4%).

מחקר תוצא זה הדגים כי תוצאה שלילית בבדיקת D-dimer ברגישות גבוהה שוללת בצורה בטוחה אירועים של פקקת ורידים במטופלים בקהילה. כמו כן, הודגם כי שימוש בבדיקה זו כבדיקה עצמאית, דורש פחות בדיקות אולטרסאונד מאשר בשילוב עם Well's score. עם זאת, הבטיחות של בדיקת D-dimer מותאמת לפי גיל כבדיקה עצמאית, דורשת הערכה מעמיקה יותר במחקרי תוצא פרוספקטיביים.

מקור:

Fronas S.G. et al. (2018) Journal of Thrombosis and Haemostasis. 16, 2471

נושאים קשורים:  מחקרים,  פקקת ורידים עמוקה,  די-דימר,  אבחנה
תגובות